Ponad 7,5 tys. złożonych wniosków w ramach RKO w Świętokrzyskiem

żródło: pixabay.com

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Do świętokrzyskiego oddziału ZUS wpłynęło już ponad 7,5 tysiąca wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Najwięcej złożonych zostało w Kielcach – ponad 2700. W powiecie ostrowieckim wpłynęło niespełna 500 wniosków. Jak informuje Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Kielcach, w większości rodzice występują o świadczenie na jedno dziecko, a w wypełnienie wniosku jest bardzo proste. – Średni czas wprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. Wnisoki te można także złożyć także przez bankowość elektroniczną i portal emp@tia. Pieniądze wypłacone zostaną na wskazane konto bankowe – przypomina rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice małych dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. złotych. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Według danych ministerstwa rodziny do tej pory w Polsce złożono wnioski na blisko 236 tys. dzieci na 460 tys. uprawnionych.

/paw/

Ważne wydarzenia