Gdzie poprawnie umieścić czujnik ruchu w mieszkaniu?

Czujnik ruchu to urządzenie, które działa za pomocą promieniowania podczerwonego lub mikrofalowego. W momencie gdy urządzenie z wbudowanym sensorem wykryje ruch przekazuje informacje dalej, co prowadzi do uruchomienia w naszym mieszkaniu alarmu przeciwwłamaniowego i odpowiednich systemów oświetlenia. W przypadku czujników ruchu montowanych na zewnątrz w tym celu wykorzystuje się zwykle lampy LED lub halogenowe, które instaluje się na elewacji domu, tarasie, furtce lub w ogrodzie. Jakie czujniki ruchu są do naszej dyspozycji i jakie miejsce w mieszkaniu najlepiej wybrać na ulokowanie takiego czujnika?

Czujniki ruchu pasywne – co warto o nich wiedzieć?

Pasywne czujniki ruchu to urządzenia, których sensory wrażliwe są na podczerwień. Z uwagi na to, że organizm ludzki generuje temperaturę o określonej wysokości, czujnik ruchu wyłapuje odpowiednią zmianę ciepła w swoim otoczeniu, co prowadzi do szybkiej detekcji ruchu. Zjawisko fałszywego alarmu w urządzeniach nowszej technologii będzie wyeliminowane dzięki systemowi różnorodnych uwarunkowań. Tego typu rozwiązania wyposażone są w niezawodny system reagowania na temperaturę niejednolitą. Ciało każdego człowieka generuje rodzaj ciepła, gdzie kończyny będą miały znacznie niższą temperaturę niż np. głowa. Pasywne czujniki ruchu nowszej generacji działają skutecznie i zapobiegają występowaniu pomyłek związanych z błędnymi rozpoznaniami. W przypadku tego typu instalacji należy uważać na firany lub zasłony do salonu, które mogą wpłynąć negatywnie na jakość działania urządzenia.

Czujniki ruchu aktywne – czy firany wpływają na działanie urządzenia?

Aktywne czujniki ruchu działają w oparciu o promieniowanie mikrofalowe, stale wysyłając wiązki odbijające się od ścian oraz innych obiektów znajdujących się w naszym mieszkaniu. Odbite wiązki wracają w okolice czujnika, nie zmieniając swojej częstotliwości. Zmiana następuje w momencie, gdy w zasięgu sensora znajdzie się jakiś obiekt niepożądany, wówczas częstotliwość odbitej fali nie jest już taka sama, co prowadzi do uruchomienia odpowiednich systemów alarmowych. Tego typu urządzenia posiadają różny zasięg działania, który zwykle uzależniony jest od wysokości, na jakiej został umieszczony czujnik ruchu. Zasłony do salonu czy firany nie będą wpływały na działanie urządzenia, nawet jeśli umieścimy je w pobliżu okna.  Nowoczesna technologia powoduje wyłapywanie obiektów poruszających się prostopadle oraz równolegle w stosunku do czujnika.

Gdzie umieścić czujnik ruchu?

Aby poprawie zamontować czujnik ruchu, warto wybrać w tym celu miejsce odpowiednio oddalone od grzejników oraz innych urządzeń grzewczych. Czujnik ruchu powinien zostać zainstalowany na gładkiej powierzchni, najlepiej w miejscu zadaszonym, w pobliżu punktu zasilania. Powinniśmy zadbać o to, aby produkt nie znajdował się blisko urządzeń chłodzących, takich jak np. klimatyzator. W przypadku instalacji pasywnego czujnika ruchu ważne jest, aby nie był on niczym przysłonięty. Firany czy zasłony do salonu, znajdujące się w pobliżu okna mogą wpłynąć na jakość działania naszego czujnika. Urządzenia nie powinno się montować także w pobliżu przeszklonych elementów znajdujących się w mieszkaniu. Jeżeli chcemy, by nasz czujnik uruchamiał dodatkowo system oświetlenia musimy zadbać o to, by znajdował się w pobliżu lamp i innych źródeł światła. Urządzenie należy umieścić odpowiednio wysoko, najlepiej w salonie lub innym pomieszczeniu przechodnim.

Ważne wydarzenia