„Noś odblaski bądź widoczny” – akcja ostrowieckiej drogówki

Policjanci z ostrowieckiej drogówki prowadzą na terenie naszego miasta działania profilaktyczne pod nazwą „Noś odblaski, bądź widoczny”.

Mundurowi w trakcie prowadzonej akcji wręczają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe.

– Celem tego typu akcji jest zwrócenie uwagi pieszych na korzyści jakie niesie używanie odblasków na drodze – przekonuje starszy aspirant Grzegorz Klechowski.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy ma obowiązek używania w sposób widoczny elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. W przeciwnym wypadku grozi mu mandat w wysokości 100 złotych. W obszarze zabudowanym nie ma takiego obowiązku lecz policja zachęca do ich używania.
Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Natomiast jeśli pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Właśnie te dodatkowe metry pozwalają kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego. Prowadzone działania spotykają się z dużą aprobatą ze strony pieszych jak i kierujących. Funkcjonariusze rozdali już wiele elementów odblaskowych, a wzmożone akcje będą prowadzone cyklicznie.
/marsz/

Ważne wydarzenia