Zamknięte szkoły. Rodzice mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

żródło: pixabay.com

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich do 9 stycznia 2022 r. rodzicom i opiekunom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Świadczenie mogą otrzymać rodzice dzieci poniżej 8miu lat lub dzieci starszych z orzeczoną niepełnosprawnością. – Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia będzie dostępny na stronie internetowej ZUS – przypomina Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Nie należy się jednak w sytuacji, gdy w tym czasie w domu jest drugi z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny i może zająć się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy – zaznacza rzecznik Szkalej.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia