Podwyżki dla starosty i radnych powiatowych przegłosowane

Radni przegłosowali uchwały o wysokości wynagrodzenia starosty ostrowieckiego i diety radnych. Są one konsekwencją podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą przyjął sejm.

Przyjęte przez sejm przepisy wprowadziły dla włodarzy minimalne wynagrodzenie, które jest wyższe o 60 proc. od dotychczasowej wysokości uposażeń. W przypadku starostów powiatów liczących od 60 do 120 tysięcy mieszkańców radni mogli przyznawać podwyżkę w granicach widełek od 16 521 złotych brutto ze wszystkimi dodatkami do maksymalnie 20 tysięcy 130 złotych brutto.

Propozycja, aby wysokość uposażenia starosty Marzeny Dębniak określić w wysokości 19 987 złotych brutto krytykował radny PiS Zbigniew Duda. Starosta Dębniak zarabiała dotąd 10 620 złotych brutto ze wszystkimi dodatkami. – Uważam, że celowe jest podniesienie uposażeń samorządowców, bo chyba od 20 lat nie było ono podnoszone. Pytanie tylko, czy to powinna być maksymalna pensja? Według mnie, nie – mówił radny.

Propozycji określenia uposażenia starosty ostrowieckiego bronił między innymi Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariusz Pasternak, autor projektu uchwały, zauważając, że w innych powiatach podobnej wielkości tak właśnie decydowali radni, a na przykład w ościennym powiecie opatowskim radni pensję starosty ustalili na najwyższą możliwą. W dyskusji głos zabierała też m.in. radna KWW Jarosława Górczyńskiego Beata Duda. Podnosiła, że dyskusji w ogóle by nie było, gdyby nie decyzja rządu. – Dziwi mnie taki głos z sali, że mamy uważać na te widełki, bo nie wypada. W przypadku starosty znaczenie ma to, że ma ona duże doświadczenie, przejęła powiat w bardzo trudnej sytuacji  i to nie był czas na naukę, na potykanie się i poprawianie błędów, tylko na ciężką, rzeczową, merytoryczną pracę – mówiła.

Uchwała ostatecznie przeszła bez głosów sprzeciwu. Wstrzymali się od głosu radni PiS i sama starosta Marzena Dębniak, która nie chciała głosować 'za’ we własnej sprawie.

Zbigniew Duda był natomiast przeciwny podniesieniu wysokości diet radnych. Od głosu wstrzymali się jego koledzy z PiSu.

W powiecie ostrowieckim wysokość diety szeregowego radnego wzrośnie z 1 073 złotych do 1717 złotych.
Przewodniczący komisji otrzyma zamiast obecnych 1610 złotych – 2576, a na konto Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego – czyli Mariusza Pasternaka – zamiast obecnych 2 147 złotych wpływać będzie 3 435 złotych brutto.

/mag/

Ważne wydarzenia