O współczesnych problemach ginekologii i profilaktyce na WSBiP

Otwarte dla zainteresowanych seminarium naukowe poświęcone współczesnym problemom ginekologii i położnictwa, także profilaktyce, organizuje jutro, 18 listopada Wyższa szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości.

– Wykłady są skierowane do studentów kierunków medycznych naszej uczelni, ale także położnych, lekarzy i wszystkich zainteresowanych – mówi dr Monika Borek, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WSBiP. – Jednym z prelegentów będzie pan profesor Mariusz Bidziński, który jest krajowym konsultantem w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Przedstawi on zagadnienie raka jajnika. To jest nowotwór, który bardzo późno daje objawy i w momencie, gdy one się pojawiają, to choroba jest już w stadium wymagającym leczenia inwazyjnego i onkologicznego. Pan profesor będzie się skupiał na profilaktyce, więc warto skorzystać z tej okazji i posłuchać – dodaje.

Profesor Przemysław Oszukowski, świętokrzyski konsultant ds. ginekologii i położnictwa i wykładowca łódzkiego Uniwersytetu Medycznego będzie mówił o sytuacji polskiego położnictwa w Europie. Doktor Agnieszka Pieta-Dolińska z tego samego Uniwersytetu Medycznego będzie mówiła o cukrzycy w ciąży. – Nie będzie skupiała się na tematyce prowadzenia ciąży u osób otyłych i z cukrzycą ciążową, ale na problemie populacyjnym, czyli na obciążeniach dla dzieci, które rodzą się z takich ciąż – wyjaśnia dr Borek.
Doświadczona położna Jolanta Parafiniuk z Łodzi przyjedzie do Ostrowca z wykładem pt. 'Współczesna diagnostyka cytologiczna – czy można wyprzedzić raka szyjki macicy’. Przez internet z ostrowiecką uczelnią połączy się też profesor dr Magda Tortladze z Międzynarodowego Uniwersytetu Kaukaskiego. Swój wykład poświęci specjalistycznym badaniom płodu w stanie przedrzucawkowym.

Wykłady jutro rozpoczną się o 14.00 w auli WSBiP, blok B.

/mag/

Ważne wydarzenia