Narodowy Spis Powszechny za nami, ale GUS zapowiada badanie kontrolne

żródło: pixabay.com

30 września zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jednak w listopadzie może do nas ponownie zadzwonić ankieter, aby przeprowadzić badanie kontrolne spisu.

W województwie świętokrzyskim telefony zadzwonią u około 4 tysięcy osób. – Celem badania jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz poprawa precyzji wyników. Będziemy kontaktowali się z tymi, którzy wzięli udział w spisie. Badaniu kontrolnemu podlegać będą tylko osoby pełnoletnie. Nie będziemy dzwonić do cudzoziemców czy osób bezdomnych – mówi Ewa Tomczyk, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach. – Wyniki badania kontrolnego umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w nim jest równie ważny jak sam spis powszechny – podkreśla. Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych losowo wybranych osób. Potrwa około 10 minut, a udział w nim jest obowiązkowy.
Jak informuje dyrektor Tomczyk, badanie kontrolne wystartuje 12 listopada i potrwa do 24 listopada. Warto dodać, że pierwsze, wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane w styczniu 2022 r. A te, dotyczące poziomu województw w kwietniu przyszłego roku.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia