Opóźnione terminy nowych dowodów osobistych

Fot. Shutterstock

O trzy miesiące przesunął się termin wydawania nowych dowodów osobistych. Początkowo rząd termin ustalił na 6 sierpnia, ale po zastrzeżeniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co do jakości i zabezpieczeń przygotowanych dokumentów termin odsunięto na 7 listopada.

– To oznacza, że od poniedziałku 8 listopada w urzędzie gminy zaczniemy przyjmować wnioski o wydanie nowych dowodów osobistych – mówi Robert Burda, kierownik referatu obywatelsko-gospodarczego Urzędu Gminy w Bodzechowie.

– Bezpieczeństwo danych, które są zawarte w warstwie elektronicznej były większe niż do tej pory. Na dowodzie osobistym w tym momencie poza zdjęciem naszej twarzy, będą również linie papilarne z dwóch palców – dodaje.

Wprowadzenie do użytku nowych dowodów osobistych nie oznacza, że posiadacze ważnych dokumentów muszą je wymieniać. Kierownik Burda wyjaśnia, że nasze obecne dowody zachowują swoją ważność.
– Większość dowodów jest wydawane na 10 lat, a te dowody, które zostały wydane między 3 sierpnia, a 8 listopada ich okres ważności będzie ważny do 3 sierpnia 2031 r. – przypomina Robert Burda.

Nowe dowody podobnie jak obecne będą w postaci plastikowej karty, będą podobnej wielkości, ale zmienią się informacje na nich zawarte.

– Jedyne zmiany wizualne jakie możemy dostrzec to  oznaczenie kraju członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Drugą sprawą, która jest ważna dla obywateli to, że wraca na dowody osobiste nasz podpis. Na obecnych dowodach go nie ma, ponieważ od kilku lat się z tego wycofano. Podjęto decyzję,  aby podpis posiadacza wrócił na dokument – dodaje.

Przy wyrabianiu nowego dowodu dzieciom poniżej 12 roku życia nie będą pobierane linie papilarne. Warto dodać, że jeżeli ktoś chce wymienić stary dowód na nowy biometryczny nie musi czekać na to aż jego obecny dokument straci ważność.
A na wydanie nowego dowodu w Urzędzie Gminy w Bodzechowie czeka się ok. 2-3 tygodni.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia