Kulinarne święto w 'Ekonomiku” z Karolem Okrasą

Miłosz Nowak i Mikołaj Tkaczyk zwyciężyli w konkursie kulinarnym 'Jesień na talerzu’, jaki z okazji Dnia Gastronoma organizował dla swoich uczniów Zespół Szkół nr 1 imienia Mikołaja Kopernika, czyli 'Ekonomik’.

– Popłakałem się z tych emocji – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Miłosz. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Trochę stresu było, zwłaszcza, gdy wyczytywane były kolejne miejsca i rósł apetyt na wygraną – dodawał Mikołaj.

Chłopcy przygotowali marynowaną w solance pierś z kaczki z tymiankiem, puree z dyni i pesto z rukoli oraz czarną soczewicą z kurkami i pomidorkami. – Szalę zwycięstwa przeważył znakomity sos śliwkowy – oceniał Karol Okrasa, który przewodniczył jury złożonemu głównie z szefów kuchni. – Zaważyły niuanse. Przy takim poziomie, gdy był to już finał i cztery najlepsze drużyny, wszystko rozbijało się o detale. Musieliśmy się wyginać, żeby tymi niuansami jedno danie wynieść wyżej niż inne. Oceniamy skalę błędów, czyli to, co można poprawić. Nieistotna była już sama kreacja dania, bo one wszystkie były dobre. Oni wszyscy byli przygotowani do tego konkursu, doskonale wiedzeli co zrobią i jak zrobią, bo ćwiczyli wcześniej – dodał popularny kucharz i dziennikarz kulinarny.

Drugie miejsce wywalczyły, przegrywając o sos, Oliwia Chuchała i Luiza Brodalka, które przygotowały gołąbki. – Przygotowałyśmy gołąbki z gęsiny z kaszą jaglaną i śliwką szydłowiecką, mus z borowików na białym winie półwytrawnym z karmelizowanymi orzechami i piklowanymi burakami – opowiadały dziewczyny, przyznając, że początkowo towarzyszył im duży stres. – To w końcu Karol Okrasa – mówiły.

Każda z czterech dwuosobowych drużyn na przygotowanie dań finałowych miała 90 minut. W etapie szkolnym konkursu udział brało aż 11 zespołów. Karol Okrasa przyznał, że miał przyjemność obserwować pracę najlepszych. – Ta młodzież udowodniła, że zasługuje na to, żeby startować w konkursach. Są to osoby pełne pasji i przede wszystkim dobrego smaku. Jestem absolutnie rad, że mamy ludzi, którzy są godnymi następcami wielkich mistrzów kulinarnych, którzy także dla mnie są dziś mistrzami i których to dzieło staram się pielęgnować. Jest więc komu oddać to berło w przyszłości – powiedział.

Młodzi kucharze przyznawali z kolei, że ten konkurs i zawód szefa kuchni bardzo im odpowiada. – Być szefem kuchni to nie jest takie łatwe, trzeba trenować. To na pewno nie jest zawód dla wszystkich, ciężki, ale bardzo nam się podoba – mówili.

Dodajmy, że trzecie miejsce na podium zajęły Martyna Szydłowska i Katarzyna Szczerbińska, a tuż za nim uplasowały się Wiktoria Grzegorska i Weronika Dusza, które 'na otarcie łez’ Karol Okrasa zaprosił na plan swojego programu.

Dzień Gastronoma w 'Ekonomiku’ to także inne konkursy, w które zaangażowani byli uczniowie wszystkich klas gastronomicznych. Przeprowadzono konkursy na najsmaczniejsze wypieki inspirowane jesienią i najpiękniej nakryte stoły.

/mag/

Ważne wydarzenia