Duży wzrost nowych zakażeń koronawirusem. Największy tam, gdzie słabo ze szczepieniem

Znów mocno rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. Minionej doby odnotowano 1234 nowe infekcje. To najwięcej od czterech miesięcy. Zmarły 22 osoby. Najwięcej zachorowań potwierdzono na Lubelszczyźnie (220), Mazowszu (194) i na Podlasiu (114).

Dr Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii zwraca uwagę, że największe dzienne liczby nowych zakażeń występują w tych regionach, gdzie zaszczepionych jest najmniej mieszkańców. – Ta fala się rozpędza we wschodnim pasie kraju, a więc Lubelszczyzna, Podlasie, ale także Podkarpacie i Małopolska. Wyszczepialność w tych regionach jest znacznie poniżej średniej w Polsce, która już przekroczyła 50 proc. Mazowsze zawsze w tej statystyce zakażeń będzie wysoko, ze względu na liczbę mieszkańców, a nasze województwo, gdzie mamy bardzo małe przyrosty nowych zakażeń, mieszkańców ma stosunkowo niewielu i ludność jest rozproszona, a także mało mobilna – mówi dr Staszczyk.
Wpływ na to, że niektórych regionach nowych zakażeń jest wyraźnie więcej lub mniej – ma jego zdaniem także mobilność mieszkańców i przyjezdnych. – Do wschodnich województw przyjeżdża więcej osób zza wschodniej granicy, gdzie wyszczepialność jest na jeszcze niższym poziomie. Jest więcej podróżnych, którzy mogą przenosić to zakażenie – ocenia epidemiolog, zachęcając do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Od niedawna podawana jest w Polsce także trzecia dawka szczepionki. – Trzecia dawka jest potrzebna szczególnie dla osób szczególnie narażonych ciężkim przebiegiem covid-19, a więc osoby z obniżoną odpornością, cały personel ochrony zdrowia ale także wszyscy po 50 roku życia. Ta grupa szczepiła się stosunkowo wcześnie – mówi wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami rozpoczęła się w piątek 24 września.

/mag/

Ważne wydarzenia