Narodowy spis powszechny tylko do końca września. W Świętokrzyskiem spisało się 70 proc. mieszkańców

żródło: pixabay.com

Coraz mniej czasu pozostało do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Termin mija 30 września. Tymczasem w województwie świętokrzyskim spisało się nieco ponad 70 proc. mieszkańców.

– W powiecie ostrowieckim pozostało do spisania ponad 30 proc. Najwyższy odsetek jest w gminie Waśniów, a najniższy w gminie Ćmielów. Dlatego, 8 września pojawimy się na ćmielowskim Rynku, przy domu kultury i będziemy w spisobusie pomagać mieszkańcom dokonać spisu – mówi Aneta Królik, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Podkreśla, że z obowiązku spisowego musi wywiązać się każdy pełnoletni mieszkaniec Polski. Spisu muszą dokonać także zameldowani w kraju Polacy, nawet jeśli przebywają i pracują za granicą.- Można to zrobić w mobilnych punktach. Można także zadzwonić na infolinię spisową, bądź wypełnić formularz na stronie spis.gov.pl Spis może być także przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznie bądź bezpośrednio. Dostępne są również gminne punkty spisowe, w których możemy liczyć na pomoc fachowca – przypomina Aneta Królik. Dodaje, że z każdym dniem zainteresowanie spisem rośnie, dlatego do końca miesiąca wprowadzili dyżury na infolinii spisowej również w soboty od godz. 8 do 18.

Warto dodać, że województwo świętokrzyskie zajmuje obecnie drugie miejsce w kraju pod względem liczby spisanych osób. Liderem jest woj. podkarpackie.

/paw/

Ważne wydarzenia