Coraz więcej podpisów pod petycją w sprawie kopalni w Rudzie Kościelnej

Coraz więcej osób udaje się zaangażować mieszkańcom Rudy Kościelnej do wyrażenia sprzeciwu wobec planów uruchomienia kopalni odkrywkowej w ich miejscowości.

Grupa najbardziej zaangażowanych osób w lipcu utworzyła na facebooku stronę ’Stop kopalni w Rudzie Kościelnej’, gdzie publikują informacje na temat zagrożenia, jakie dla mieszkańców, przyrody i pobliskich Krzemionek niesie eksploatacja słabej jakości jurajskiej skały. Zamieszczają tam zdjęcia z podejmowanych inicjatyw. Strona ma już ponad 1 tysiąc polubień. – Dziś takie media mają duży wpływ na to, co się dzieje i uświadamiają ludzie, dlatego pomysł założenia strony – mówi mieszkająca w Rudzie Kościelnej Wioletta Loranty, jedna z liderek obywatelskiego sprzeciwu. – Niesamowicie nas cieszy to, że coraz więcej miejscowości przyłącza się do nas. Mają świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą kopalnia i wyrażają swój sprzeciw – dodaje.
W wielu miejscowościach w pobliżu planowanego wydobycia mieszkańcy wieszają na ogrodzeniach posesji banery, materiały z napisem 'Stop kopalni’. W niektórych wiszą na niemal każdym ogrodzeniu. Na facebooku publikowane są zdjęcia zaangażowanych w sprawę osób z wakacyjnych podróży i kartkami z napisem 'Stop kopani’. Są podobne zdjęcia grupowe i zdjęcia przebranych uczestników rekonstrukcji historycznych trzymających kartki z hasłami 'Stop kopalni’. Wszystko, żeby wzbudzić zainteresowanie możliwie największej liczby mieszkańców regionu i Polski i zachęcić do podpisania petycji on-line w tej sprawie. – Mamy nadzieję, że petycja dotrze do władz państwowych, urzędów różnego szczebla, żeby każdy miał świadomość, że to jest głos mówiący zdecydowane 'nie” dla tej kopalni, dla zniszczenia środowiska, zniszczenia światowego dziedzictwa, jakim są kopanie krzemionkowskie – mówi Wioletta Loranty,
Petycję 'STOP kopalni w Rudzie Kościelnej’ podpisało w ciągu kilku dni ponad pół tysiąca osób. Można ją znaleźć na facebookowej stronie o tej samej nazwie.
Przypomnijmy, że kopalnie odkrywkową w Rudzie Kościelnej chcą uruchomić Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, czyli spółka skarbu państwa.

/mag/

 

 

Podziel się

Ważne wydarzenia