Budowa domu bez pozwolenia do 70 mkw. możliwa już jesienią? Dom na zgłoszenie nie taki szybki i tani

Polski Ład, który został ogłoszony w maju 2021 r., przewiduje sporo nowości, w tym w zakresie budownictwa. Jedną z kluczowych zapowiedzi jest możliwość budowy domu bez pozwolenia o powierzchni do 70 mkw. Wątpliwości jest jednak wiele i dotyczą one, m.in. kosztów.

Dla osób zainteresowanych budową domu jednorodzinnego zapowiedź możliwości budowy domu bez pozwolenia ogłoszona w ramach Polskiego Ładu brzmi kusząco. Z zaprezentowanych informacji wynika, że taki dom niekoniecznie będzie musiał mieć powierzchnię do 70 mkw. – w pewnych warunkach będzie mógł mieć nawet do 90 mkw. Powodem jest możliwość zastosowania skośnego dachu, co w praktyce pozwoli na wygospodarowanie poddasza użytkowego.

Decydując się na budowę domu bez pozwolenia do 70 mkw., inwestor może też wykorzystać potencjał działki. Dodatkową powierzchnię można zyskać, planując np. obszerny taras, który latem będzie pełnił funkcję zewnętrznego salonu.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Dokładna data nie jest jeszcze znana. Według niektórych źródeł pierwsi inwestorzy będą mogli przystąpić do prac prawdopodobnie już tej jesieni, z kolei według innych dopiero jesienią 2022 r. To właśnie brak precyzyjnych informacji o tym, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy powoduje niechęć do odkładania swoich planów przez część inwestorów prywatnych.

Planujesz budowę małego domu, ale nie chcesz czekać na wejście w życie nowych przepisów? Poznaj projekty domów energooszczędnych z pracowni domoweklimaty.pl i spełnij swoje marzenia o wygodnym domu.

Czy budowa domu bez pozwolenia do 70 mkw. będzie tania?

Niekoniecznie. Z zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że nastąpi odformalizowanie budowy domów do 70 mkw. – będzie można je postawić, m.in. bez uzyskania pozwolenia. To, co do zasady oznacza skrócenie procesu budowlanego i w rezultacie mniejsze koszty. Jednak oszczędności mogą być niewielkie, jeżeli uwzględni się sytuację na rynku materiałów budowlanych.

Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na różne branże, w tym budowlaną. Przez krótki okres brakowało, m.in. surowców do produkcji materiałów termoizolacyjnych, czy tarcicy. To z kolei skutkowało skokowym wzrostem cen, który jest odczuwalny do dziś.

Budowa domu bez pozwolenia do 70 mkw. – formalności

Domy do 70 mkw będzie można zbudować nie tylko bez pozwolenia – nie będzie konieczny także kierownik, czy dziennik budowy. To jednak budzi poważne zastrzeżenia, m.in. inżynierów budownictwa, których argumentami są kwestie bezpieczeństwa.

Mimo mniejszej liczby formalności, inwestor będzie musiał, m.in. otrzymać warunki zabudowy – w sytuacji, gdy jego działka nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W praktyce oznacza to konieczność dostosowania się do warunków zagospodarowania i zabudowy danego terenu.

Podziel się

Ważne wydarzenia