Trwają prace związane z utworzeniem Centrum Tradycji Hutnictwa

Wizualizacja. Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Trwają prace związane z termomodernizacją i rozbudową budynku dawnego Zakładowego Domu Kultury przy Alei 3 Maja w Ostrowcu. Jednym z ważniejszych elementów tej przebudowy jest utworzenie nowoczesnego Centrum Tradycji Hutnictwa.

Jak informuje Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu, multimedialna wystawa poświęcona przemysłowej historii miasta zlokalizowana na pierwszym i drugim piętrze budynku pozwoli zwiedzającym przenieść się w czasie. Wystawa podzielona będzie na 13 działów tematycznych. Odwiedzający ekspozycję będą mogli zobaczyć moment powstania doliny rzeki Kamiennej, dymarki, utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego i powstanie Zakładów Ostrowieckich, od czasów funkcjonowania starego i nowego zakładu Huty Ostrowiec, po czasy obecnie funkcjonującej 'Celsy’. – Na ekspozycję wystawy stałej przeznaczono łącznie ponad 600 m2 powierzchni istniejącego budynku kina Etiuda. Cały czas w obiekcie trwają prace związane z wykończeniem czyli wstawianie poszczególnych ścianek działowych, na których zamontujemy poszczególne eksponaty – zdjęcia, grafiki. Przygotowywane są również pomieszczenia, bo chcemy być gotowi z wystawą, jak tylko generalny wykonawca zakończy już podstawowe prace budowlane. Abyśmy mogli wejść i mieć możliwość ustawić już całe eksponaty wystawy – dodaje naczelnik Majcher.

Podkreśla, że spotkania z wykonawcą i osobami odpowiedzialnymi za utworzenie wystawy odbywają się cyklicznie od stycznia tego roku. – Prace prowadzone są na podstawie scenariuszy, które zostały opracowane w dokumentacji projektowej. Na ich podstawie przygotowujemy wystawę. Trwają również konsultacje osób, które są odpowiedzialne za przygotowanie tych materiałów do kiosków. Pace trwają dość intensywnie – spotykamy się co miesiąc, a kolejne spotkanie jest przewidziane na koniec sierpnia. Będziemy mogli podsumować dotychczasowe ustalenia – mówi naczelnik Majcher.

Projekt, podobnie jak dokumentację całej termomodernizacji i przebudowy gmachu kina, opracowała krakowska firma Dresler Studio Architektura i Urbanistyka. Wartość przebudowy budynku i utworzenia multimedialnej wystawy wynosi ponad 21,5 mln złotych.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia