„Bieg Tropem Wilczym” na Gutwinie

Prawie 300 osób stanęło na starcie w kolejnej edycji 'Biegu Tropem Wilczym’, który odbył się na Gutwinie. Jego organizatorem od początku jest senator Jarosław Rusiecki wraz z Nadleśnictwem Ostrowiec Świętokrzyski i Jednostką Strzelecką 2013.

Senator Rusiecki podkreślał, że bieg ma na celu zachęcanie do aktywności i promowanie zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Najważniejsza jest świadomość i pamięć Polaków. Bieg Tropem Wilczym oddaje hołd żołnierzy niezłomnych, którzy w 1945 roku podjęli trud dalszej walki o ojczyznę i jej niepodległości – mówił senator Jarosław Rusiecki

Uczestnicy mogli wziąć udział w biegu głównym na 10 kilometrów, marszu nordic walking oraz biegu honorowym na 1963 metry. Ten dystans związany jest z datą śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka pseudonim ‚Lalek”, zamordowanego przez władze komunistyczne.

– Wziąłem udział w biegu dla zabawy, żeby zaczerpnąć trochę aktywności w ramach mojego hobby oraz aby uczcić  Żołnierzy Wyklętych, aby upamiętnić ich walkę i oddać im hołd. To taki patriotyczny obowiązek dla ojczyzny – mówił Michał, jeden z uczestników biegu głównego.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji udział w nim wzięli również żołnierze.

– Staram się brać udział w wydarzeniach, które upamiętniają i dokumentują historię Polski. Cenię sobie również aktywne spędzanie czasu, więc tu mogłem połączyć jedno i drugie – podkreślał Mariusz Krzemiński, podporucznik rezerwy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu.
Najlepsi biegacze zostali nagrodzeni przez organizatorów.

/jul/

Ważne wydarzenia