W Święto Wojska Polskiego na sportowo uczczą Żołnierzy Wyklętych

Przekładana ze względu na pandemię koronawirusa trzecia w Ostrowcu edycja biegu 'Tropem Wilczym’ pamięci Żołnierzy Wyklętych ma już nowy termin. Odbędzie się 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego na terenie leśnictwa Zwierzyniec na Gutwinie.

Tak, jak w poprzednich latach biegacze będą mogli wystartować na dwóch dystansach oraz w marszu nordic walking. Przypomnijmy, że honorowy dystans na 1963 metry nawiązuje do roku, w którym zamordowany przez władze komunistyczne został ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak pseudonim ‚Lalek”. Wprawieni biegacze pobiegną na 10 kilometrów, a marsz z kijkami będzie się odbywał na dystansie 5 kilometrów. Wydarzenie, które w kraju odbywa się po raz dziewiąty, ma zawsze swojego patrona. – Patronką biegu będzie Danusia Siedzikówna, ps. „Inka”, siedemnastoletni żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK, która została zamordowana przez władze komunistyczne – mówi Jarosław Rusiecki, senator PiS, który sprowadził inicjatywę do Ostrowca.
Rejestrować można się przez stronę timekeeper.pl lub w biurze zawodów od godziny 7.30. Pierwszy bieg honorowy wystartuje w południe. Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem, a najlepsi nagrody pieniężne i rzeczowe. – Dla zwycięzców tego zawodowego biegu na 10 kilometrów nagrody finansowe po 500 złotych dla najlepszej kobiety i mężczyzny ufundowaliśmy jako ostrowieccy parlamentarzyści. Spośród wszystkich uczestników, którzy zostaną zapisani na stronie biegu, będą rozlosowane dwa tygodniowe pobyty w uzdrowisko z całym pakietem SPA, ufundowane przez Uzdrowisko Busko-Zdrój. Jedna nagroda trafi do mężczyzny, jedna do kobiety – wyjaśnia senator Rusiecki.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzeniu nie będzie towarzyszył piknik z wojskowymi pokazami i grochówką.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia