Dwanaście wniosków złożyło miasto o przyznanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie

„Złote Gody” to uroczystość, która jest ważna nie tylko dla jubilatów i ich rodzin, ale także dla pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. W Ostrowcu są obchodzone bardzo uroczyście. 

W tym roku odbyła się już jedna uroczystość zorganizowana przez Urząd Stanu Cywilnego w Ostrowcu, podczas której sześć par odebrało odznaczenia, ale przyznane w roku ubiegłym. Termin uroczystości został przesunięty ze względu na pandemiczne ograniczenia. Małżonkowie, którzy przeżyli wspólnie 50 lat i dłużej zostają odznaczeni medalami nadanymi przez Prezydenta RP.
– W Ostrowcu nie ograniczamy się tylko do wręczenia tych medali. Jubilaci otrzymują dodatkowe upominki – mówi Beata Duda, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego.
– To okolicznościowe, grawerowane serca, będące symbolem tych 50, 60, czy 65 lat spędzonych razem – podkreśla.

W takich uroczystościach biorą udział całe rodziny, przyjaciele, znajomi. Pracownicy USC starają się, by te uroczystości oprócz części oficjalnej miały charakter bardziej osobisty.
– Czasami rodzina, dzieci czy wnuki opowiadają o swoich rodzicach i dziadkach. To czasami krótkie historie z  życia, które są zabawne lub wprowadzają nas w nostalgię. Pojawia się czas na wspomnienia i refleksję – mówi Beata Duda.

Zaznacza, że na przestrzeni lat widać zmianę w stylu życia seniorów.
– Te pary teraz to są czynni ludzie, którzy podróżują, zwiedzają, pomagają dzieciom w wychowaniu wnuków. Są zadowoleni, że wspólnie przeżyli te 50 lat małżeństwa. Zdarza się, że to są również osoby, które wciąż aktywnie prowadzą swoje biznesy – podkreśla kierowniczka USC.

Kolejne uroczystości 'Złotych Godów’ zaplanowano na jesień, ale jak przypomina szefowa USC, pary które przeżyły 50 lat i więcej, a chcą oficjalnie uczcić jubileusz powinny zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Stanu Cywilnego.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia