Sześć par odebrało odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie

żródło: prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia

Dwanaście wniosków złożyło miasto o przyznanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie.

W tym roku odbyła się już jedna uroczystość zorganizowana przez Urząd Stanu Cywilnego w Ostrowcu, podczas której sześć par odebrało odznaczenia, ale przyznane w roku ubiegłym. Termin uroczystości został przesunięty ze względu na pandemiczne ograniczenia. Małżonkowie, którzy przeżyli wspólnie 50 lat i dłużej zostają odznaczeni medalami nadanymi przez Prezydenta RP. – W Ostrowcu nie ograniczamy się tylko do wręczenia tych medali. Jubilaci otrzymują dodatkowe upominki – mówi Beata Duda, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego. Są to takie okolicznościowe, grawerowane serca – symbol tych 50 a nawet 55 czy 60 lat spędzonych razem – dodaje.

W takich uroczystościach biorą udział całe rodziny, przyjaciele, znajomi. Pracownicy USC starają się, by te uroczystości oprócz części oficjalnej miały charakter bardziej osobisty. – Czasami rodzina – dzieci czy wnuki opowiadają o swoich rodzicach, dziadkach. Czasami to takie krótkie historie życia, czasami zabawne, czasami nostalgiczne. Jest to na pewno czas na wspomnienia i refleksje. Beata Duda zaznacza, że na przestrzeni lat widać zmianę w stylu życia seniorów. – Zaskakujące jest to, że te pary to nie są już dziadziusiowie i babcie, którzy siedzą w domu. To są aktywni ludzie, którzy podróżują, zwiedzają, pomagają dzieciom wychowywaniu wnuków. Zadowoleni są z tego, że przeżyli wspólnie 50 lat. Zdarza się, że są to jeszcze osoby czynne zawodowo, które prowadzą swoje biznesy – podkreśla.

Kolejne uroczystości 'Złotych Godów’ zaplanowano na jesień, ale jak przypomina szefowa USC, pary które przeżyły 50 lat i więcej i chcą oficjalnie uczcić jubileusz powinny zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Stanu Cywilnego.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia