Mieszkańcy województwa czytają coraz więcej książek

żródło: pixabay.com

Pandemia i obostrzenia z nią związane wpłynęły na czytelnictwo w naszym województwie.

Wprowadzone w minionym roku ograniczenia spowodowały zmniejszenie liczby czytelników w naszym regionie o ponad 18 proc. – informuje Aneta Królik, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Kielcach. – Jeszcze większy spadek dotyczył wypożyczeń, których było o blisko o 30% mniej niż w 2019 r. Spadek czytelnictwa bibliotecznego dotyczył nie tylko bibliotek publicznych, ale także pozostałych placówek tego typu. Dodaje, że pandemia spowodowała, że ponad połowa bibliotek poszerzyła swoje usługi i udostępniła czytelnikom swoje katalogi on-line. Co trzecia biblioteka w regionie oferuje zamawianie woluminów za pośrednictwem internetu. W ubiegłym roku w porównaniu do 2019 – 7 proc. więcej bibliotek wprowadziło taką ofertę.
Jak się okazuje, wprowadzenie lockdowu spowodowało, że ludzie czytają też więcej książek w skali roku.
– Czytelnictwo w naszym województwie ma się relatywnie dobrze, bo średnio na jednego czytelnika wypadało 17,5 wypożyczeń. Plasuje nas na dość wysokim – piątym – miejscu w kraju – podkreśla Aneta Królik.

Zainteresowanie czytelnictwem w Ostrowcu też jest zauważalne. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku Miejska Biblioteka Publiczna wypożyczyła ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Placówka odnotowała ponad 14 tysięcy odwiedzin.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia