Ostrowiec zgłosi trzy projekty do realizacji w ramach Polskiego Ładu

Projekty, które władze Ostrowca zgłaszają do programu Polski Ład, finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy Gospodarki po Pandemii mają w przyszłości przynosić oszczędności.


Tak jak wszystkie samorządy miasto złożyło trzy zadania. Jedno – inwestycyjne to budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. – Chodząc po mieście można zauważyć narastający problem ze śmieciami i ich punktami odbioru – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Takie punkty w gminach prowadzą firmy, które mają umowy na odbiór odpadów, ale ich działalność jest mocno ograniczona. – Punkt prowadzony przez miasto działałby na zupełnie innych zasadach – zaznacza prezydent Ostrowca.

– Nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli, mamy nawet sygnały od naszych mieszkańców,  że w godzinach popołudniowych i wieczornych mieszkańcy przeprowadzający remonty nie mają możliwości utylizacji odpadów zwłaszcza tych wielkogabarytowych. Takie punkty są otwarte zazwyczaj do 15 – zwraca uwagę prezydent Górczyński. Dodaje, że wartość tego projektu wynosi 5 mln. 250 tys. zł.

Kolejną zgłoszoną inwestycją jest budowa systemu paneli fotowoltaicznych, które mają zapewnić prąd miejskim instytucjom oświatowym, kultury, obiektom sportowym. – Chcemy pokazać oszczędność w zużyciu energii i emisję dwutlenku węgla – podkreśla prezydent Górczyński. Instalacja 30 kompletów paneli fotowoltaicznych o różnej mocy i w różnych rejonach miasta to koszt 12 mln 600 tys. zł.

Ostatni wniosek, najdroższy o wartości 30 mln. zł obejmuje budowę kompleksowego systemu odprowadzania wód deszczowych przez budowę ulic na osiedlu Gutwin, które od jakiegoś czasu wyróżnia się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasto coraz częściej sprzedaje tam działki pod budownictwo domów jednorodzinnych – mówi prezydent miasta.

Termin na składanie wniosków upływa 30 lipca. Zgodnie z zapowiedziami rządu, pod koniec sierpnia powinniśmy się dowiedzieć, które projekty otrzymają dofinansowanie.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia