Karta EKUZ jako dowód naszego ubezpieczenia medycznego. Czy warto ją mieć?

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop koniecznie powinniśmy pamiętać o wyrobieniu tzw. karty EKUZ. To dowód naszego ubezpieczenia medycznego, który gwarantuje opiekę lekarską w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

– Jeżeli zdarzy się coś nagłego z naszym zdrowiem, to karta EKUZ  jest naszym dokumentem, że będziemy leczeni na tych samych zasadach, jak leczeni są mieszkańcy danego państwa – mówi Beata Szczepanek, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
Zastrzega jednak, że w niektórych przypadkach nie oznacza to całkowicie bezpłatnego leczenia, czy porady lekarskiej.
– W państwach unijnych dopłaca się do leczenia. Ale lepiej dopłacić niższą kwotę np. 10 czy 15 euro do wizyty lekarza, czy pobytu w szpitalu, który bez ubezpieczenia, czyli tej karty EKUZ może kosztować i 2 tysiące euro – tłumaczy rzeczniczka NFZ-etu.

Karta EKUZ obejmuje także – co w dobie pandemii koronawirusa bardzo ważne – leczenie osoby, która zakaziła się COVID-19. I to nie tylko pomoc lekarską, ale także potencjalny pobyt w szpitalu.
– Ta karta jest pomocna w każdym nagłym zachorowaniu. To nie musi być zawał lub inny nagły wypadek. Dzięki tej karcie jesteśmy zabezpieczeni nawet przy zwykłej grypie, zachorowaniu na koronawirusa, czy przeziębieniu wymagającym konsultacji medycznej – podkreśla Beata Szczepanek.

Kartę EKUZ wyrobić można bardzo szybko, np. bezpośrednio w siedzibie NFZ w Kielcach, czy jego oddziałach w miastach powiatowych, pobierając druk z internetu i odsyłając go pocztą do NFZ-etu, albo bezpośrednio przez internet przy pomocy profilu zaufanego lub Internetowego Konta Pacjenta.

A w najbliższą sobotę (24 lipca) na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu kartę EKUZ będzie można założyć w godz. od 11 do 17 podczas pikniku profilaktyczno – zdrowotnego organizowanego przez świętokrzyski NFZ.
Pomogą w tym pracownicy funduszu, a na pikniku będzie można wykonać także szereg bezpłatnych badań, w tym, m.in. cytologię i mammografię, badania poziomu cukru, czy wypełnić ankietę do badań programu Profilaktyka 40 Plus.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia