O prawach kobiet na spotkaniu w Ostrowcu

Prawa kobiet były tematem przewodnim wczorajszego spotkania posłanek Koalicji Obywatelskiej z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach Letniej Akademii Kobiet. Z zaproszenia świętokrzyskiej parlamentarzystki Marzeny Okły-Drewnowicz skorzystały Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Barbara Nowacka.

Kobiety są dyskryminowane w Polsce w ochronie zdrowia, na rynku pracy, w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Wszędzie te nierówności widać. Mamy XXI wiek, a w rządzie mamy tylko jedną kobietę. Kobiety pracują w zawodach niskopłatnych, a kiedy coś się dzieje złego wśród ich najbliższych to one stają przed wyborem praca albo opieka. Prawa kobiet to też prawa reprodukcyjne, ale także prawa do bezpiecznego  macierzyństwa, antykoncepcji, metody in vitro, o czym warto pamiętać, gdy myśli się o demografii – mówi Barbara Nowacka.

Na spotkaniu z mieszkańcami poruszony był też temat liberalizacji prawa aborcyjnego.  – Ustawa liberalizująca obecne przepisy nie nakaże nikomu usuwać ciąży, tylko daje wybór oraz szansę kobiecie, aby dokonać tego wyboru zgodnie z własnym sumieniem i własną wolą, informacją jaką dostaje się od lekarza, w zgodzie ze swoim partnerem, mężem i rodziną – zauważa Jagna Marczułajtis-Walczak, która sama jest mamą niepełnosprawnego dziecka. Podczas spotkania z mieszkańcami opowiadała o wyborze, przed którym stają kobiety w ciąży, gdy dowiadują, że urodzą ciężko chore dziecko.

Parlamentarzystki przypomniały, że mają gotowe projekty ustaw, na przykład dotyczące równości płac, bo Polki – jak zaznaczyła Barbara Nowacka – wciąż zarabiają o 13-20 proc. mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. – Prawo dotyczące wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek , położnych, salowych mamy już przygotowane. Składaliśmy projekty ustaw dotyczące wynagrodzenia nauczycieli. Projekt dotyczący zamknięcia luki płacowej został złożony wiele miesięcy temu i  nic się nie dzieje. Kiedy dojdziemy do władzy, a ja wierzę, że to po prostu musi się wydarzyć, bo Polki zasługują na normalność, to jest to jedna z rzeczy, którą się zajmiemy – mówi Barbara Nowacka.

W spotkaniu na tarasie hotelu Accademia uczestniczyło kilkadziesiąt osób w różnych wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. – Uważam, że mężczyzna powinien stać obok kobiety – mówi pan Roman. Pani Marianna przyznaje, że zainteresował ją nie temat praw kobiet, ale chciała zobaczyć co do zaoferowania ma dziś Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska. – Dawno niczego w Ostrowcu nie organizowali, a po ostatnich wydarzeniach, powrotach, może znów zacznie się coś dziać – wyjaśnia. Bartek i Aleksander, tegoroczni maturzyści i absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego chcieli z kolei sprawdzić, czy PO ma ofertę dla młodego elektoratu liberalnego. – Chyba odpowiedź już znam – mówił tajemniczo Bartek. – Ja chciałem dać wyraz sprzeciwu wobec tego, co się dzieje w naszym kraju, a moim zdaniem dzieje się bardzo źle. Łamana jest Konstytucja, ograniczane są prawa obywatelskie. To pokazuje, że Polska jest w bardzo złym miejscu i należy to jak najszybciej zmienić i pokazać PiS, że chcemy zmiany – mówi Aleksander.

Spotkanie w Ostrowcu było drugim z serii Letniej Akademii Kobiet, jakie organizuje posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. – Wakacje będą dla nas bardzo pracowite, nie zwalniamy tempa. My, jako kobiety chcemy, żeby nasz głos był bardzo słyszalny w debacie publicznej, żeby miał przełożenie na politykę, na wszelkie rozwiązania prawne i ustawowe, które dotyczą kobiet – mówi posłanka.
Każde ze spotkań w różnych miastach regionu będzie poświęcone innemu zagadnieniu.

/mag, jul/

 

 

 

Podziel się

Ważne wydarzenia