Miasto rozdało setki roślin. Chętni stali w długich kolejkach

Zorganizowane w niedzielę przez referat zieleni Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim 'Spotkania w zieleni’ z przewodnim hasłem 'Drzewo w krajobrazie’ okazało się wielkim sukcesem. Za przyniesione trzy książki, które trafią do szkół i Domów Pomocy Społecznej, urzędnicy rozdawali pakiet trzech sadzonek. Stawiły się po nie tłumy.

– Mamy trzy odmiany pięknej rabatowej róży w trzech kolorach. To odmiany nagradzane za odporność na choroby. Są samoobsługowe, samoczyszczące się. Powtarzają kwitnienie i kwitną aż do mrozów. Mamy też kwitnącą lawendę, także bardzo odporną oraz piękne drzewa:. Są klony, kasztanowce, bardzo dekoracyjna wierzba mandżurska o poskręcanych pędach, mamy niewielkie brzózki i piękne jarząbki – opowiadała Milena Gawąd, kierownik referatu zieleni Urzędu Miasta i pomysłodawczyni inicjatywy.
Dodajmy, że takich pakietów było pół tysiąca. Kolejki po rośliny ustawiały się od samego rana – na długo przed początkiem imprezy. – Babcia mnie poprosiła, żebym tu przyszła, bo wracając z kościoła widziała piękne róże i drzewka. Można je posadzić w ogrodzie, ale też przed blokiem – mówiła młoda kobieta. – Rośliny są przepiękne. Jestem zaskoczona, bo spodziewałam się, że to będą malutkie roślinki, które będzie można prawie włożyć do kieszeni, a tu są piękne drzewa, krzewy róż. Są piękne – zachwyca się inna kobieta, która przyjechała aż z Prawęcina. – Drzewo, zieleń są potrzebne. Jest czym oddychać, jest gdzie się schronić i zawsze milej w zielonym niż w szarym – zauważa stojący w kolejce mężczyzna.

Organizatorzy wiele atrakcji przygotowali dla dzieci. Były stoiska ekologiczne, gdzie prowadzono warsztaty. Każdy mógł przygotować las w słoiku, czy biżuterię z materiałów z odzysku. Zainteresowaniem cieszyło się rowerowe kino – napędzane siłą mięśni. – Niestety w Polsce energia pochodzi głównie z elektrowni węglowych. Żeby jej nie marnować pokazujemy jak ciężko ją wyprodukować. A przy okazji wyświetlany jest film ekologiczny – mówi Krystian Biłek z Fundacji Ekologicznej ARKA.
Z Klubu Gaja do Ostrowca przyjechała wystawa edukacyjna o znaczeniu drzew w krajobrazie. Był też spacer dendrologiczny po zadrzewionym Parku Miejskim.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia