Wracają bezpośrednie porady prawne w starostwie powiatowym w Ostrowcu

źródło zdjęcia: Pixabay

Od dziś (1 lipca) nieodpłatne porady prawne, doradztwo obywatelskie i mediacje będą się odbywać bezpośrednio, a nie jak do tej pory zdalnie ze względu na pandemię.


Na zlecenie powiatu ostrowieckiego projekt bezpłatnych porad realizuje Stowarzyszenie Sursum Corda. Eksperci przyjmują w siedzibie starostwa oraz w różne dni tygodnia w poszczególnych gminach powiatu: Ćmielowie, Waśniowie, Bałtowie oraz Kunowie.
Jak mówi Anna Królewska – Skoczeń, koordynatorka projektu w kraju w czasie pandemii liczba osób szukających porady zdecydowanie spadła. Na terenie powiatu ostrowieckiego liczba udzielanych porad wzrosła.
Z nieodpłatnej pomocy może skorzystać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie stać ją na opłacenie kosztów prywatnej kancelarii.
– Zgłaszając się do punktu, osoba może liczyć na informację o stanie prawnym i jego obowiązkach bądź uprawnieniach. Może uzyskać pomoc jako wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego. Ekspert pomoże także stworzyć projekt pisma- tłumaczy Anna Królewska – Skoczeń.
Ale należy zaznaczyć, że prawnik, udzielający porady prawnej nie może poprowadzić sprawy z jaką zgłosił się do niego klient.
Nie dotyczy to mediacji, bo tu z kolei, jeżeli ktoś chce takiej formy rozwiązania sporu to po zasygnalizowaniu tego w punkcie może skorzystać z usług zatrudnionego w nim mediatora.
-Forma mediacji jest w naszym kraju jeszcze mało popularna, a szkoda, bo to ciekawa metoda rozwiązywania sporów, które wcale nie muszą odbywać się w sądzie. Każda osoba, która trafi do prawnika bądź doradcy uzyska informację o tym, co to tak naprawdę jest mediacja i w jaki sposób należy ją przeprowadzić. Mediacja jest dobrowolna, nieformalna i poufna, a mediator jest osobą bezstronną, która ma za zadanie doprowadzić do kompromisu między stronami – wyjaśnia koordynatorka projektu.
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ulicy Iłżeckiej 37, ale wcześniej należy umówić się na wizytę. Numer telefonu i adres e-mail znaleźć można na naszej stronie radioostrowiec.pl i na stronie Starostwa Powiatowego w Ostrowcu.
(pod numerem telefonu: 664 990 364 lub adresem e-mail: pomocprawna@powiat.ostrowiecki.eu).
Z kolei porady prawne w każdy dzień tygodnia udzielane są w innej gminie. W poniedziałek w Bałtowie, we wtorek w Ćmielowie, w środę i piątek w Kunowie, a w czwartek w Waśniowie.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia