Otwarcie Krzemionek po inwestycjach 19 lipca

Wczoraj oficjalnie zgłoszone zostały zakończenia robót budowlanych na Krzemionkach. Wczoraj także termin oficjalnego otwarcia obiektu, czyli Muzeum Archeologicznego oraz rezerwatu z podziemną trasą turystyczną zdradziła na antenie Radia Ostrowiec starosta Marzena Dębniak.

– Miło jest mi powiedzieć, że już 19 lipca Krzemionki zostaną otwarte i zapraszam już teraz do odwiedzania obiektu po modernizacji – mówiła starosta Dębniak.
19 lipca na pewno nie zabraknie atrakcji na Krzemionkach – zapowiada Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum, ale nie zdradza jeszcze szczegółów. Zapewnia, że mieszkańcy regionu, którzy zwiedzali już kopalnie krzemienia pasiastego nie będą zawiedzeni zmianami. – Poprawiła się zdecydowanie estetyka tego, co prezentujemy. Na pewno poprawiły się też warunki samego zwiedzania – mówi dyrektor muzeum.

W ramach potężnego projektu poprawiona została infrastruktura, czego turyści nie dostrzegą. Na pewno jednak docenią nowe efektowne oświetlenie, a osoby niepełnosprawne windę, dzięki której osoby na wózkach będą mogły zwiedzić światowej klasy zabytek. Na terenie rezerwatu wybudowana została nowa kładka, a w muzeum w końcu wykonano stałą wystawę – nowoczesną i atrakcyjną dla odbiorców, bo w dużej mierze multimedialną. Przede wszystkim jednak pozwoli ona poznać pracę górników z okresu neolitu i życie mieszkańców w okresie trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. – Jest to forma narracji, czyli opowieści tego, co się działo ziemiach polskich w porównaniu do tego, co w analogicznym czasie działo się w innych miejscach na świecie. Cała wystawa swoją formą przypomina nieco pradziejową osadę. Będzie można także zajrzeć do wnętrza kopalni neolitycznej, która została odtworzona w jednym z pomieszczeń wystawowych. Myślę, że ta wystawa daje wyobrażenie tego, jak wyglądało wtedy codzienne życie – opowiada dyrektor Przychodni.

Całkowicie odnowione zostały także dwa pawilony naszybowe oraz dom archeologa. Wartość całego projektu, który obejmuje także remont Pałacu Wielkopolskich w Częstocicach – ten ma zostać oddany zwiedzającym we wrześniu – to nieco ponad 16 milionów złotych. Wkład własny powiatu sięga 6 milionów. Pozostała kwota to środki unijne, rozdzielane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia