Kolejni ochotnicy przysięgali. Teraz zasilą szeregi 103. batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu

żródło: 10. ŚBOT/Daniel Woś

W niedzielę na terenie wojskowych koszar na kieleckiej Bukówce odbyła się uroczysta przysięga wojskowa świętokrzyskich terytorialsów. Ślubowanie złożyło 90 żołnierzy. Wśród nich było 25 pań oraz 30tu żołnierzy po 8- dniowym szkoleniu wyrównawczym.

– Są to żołnierze, którzy kiedyś służyli w wojsku i już składali przysięgę. Teraz na równi z terytorialsami po „16-tce” zasilają nasze szeregi. W większości zostali już skierowani do batalionu w Ostrowcu Św. Trwa napełnianie tego batalionu – mówi kapitan Marcin Kowal, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dodaje, że obecnie batalion liczy kilkudziesięciu terytorialsów a do końca wakacji będzie liczył ich około 200tu. Pierwsze szkolenia rotacyjne dla ochotników przebywających w Ostrowcu zaplanowano na jesieni.

Żołnierze, którzy teraz wstąpili w szeregi świętokrzyskich terytorialsów to głównie młodzi ludzie, mieszkańcy najczęściej powiatu kieleckiego, sandomierskiego i buskiego. Wśród przysięgających są zarówno uczniowie, studenci, pedagodzy, kierowca zawodowy, a także ekonomista, lekarz, producent muzyczny, ratownik wodny oraz politolog.

Obecnie w szeregach 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1400 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już prawie 29 tys. żołnierzy.

/paw/

Ważne wydarzenia