Rusza ogólnopolski spis źródeł ciepła. Urzędnicy sprawdzą czym ogrzewamy domy

żródło: pixabay.com

1 lipca rusza ogólnopolski spis źródeł ciepła. każdy właściciel domu, czy mieszkania będzie miał obowiązek poinformować urząd w jaki sposób je ogrzewa.

– Jest to obowiązek obligatoryjny dla wszystkich właścicieli i użytkowników nieruchomości, wszystkich domków. Mieszkańcy bloków będą zwolnieni z tego obowiązku. Informację w jaki sposób ogrzewany jest blok poda do gminy zarządca budynku – mówi Jarosław Kawiński, kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego w Urzędzie Gminy Bodzechów. Każdy piec, zarówno ten nowoczesny, jak i stary kopciuch, zostaną wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na złożenie deklaracji w formie papierowej bądź elektronicznej będzie 12 miesięcy.

Właściciele i zarządcy budynków, którzy zapomną o przekazaniu informacji do odpowiedniego urzędu, mogą zostać obciążeni mandatem do 500 złotych, a w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu grzywną nawet do 5 tys. – W przypadku zgłoszenia do gminy, że ktoś w danej miejscowości kopci i podczas kontroli wyjdzie, że dane w deklaracji o posiadaniu kotła wyższej kategorii nie są prawdziwe, bo mieszkaniec ma jeszcze tzw. śmieciucha to także podlega karze – tłumaczy kierownik Kawiński.

Obowiązek inwentaryzacji domów i mieszkań przez gminy jest związany z realizacją programów ochrony powietrza, który ma na celu poprawę jakości życia Polaków.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia