Tylko jedna placówka w Ostrowcu prowadzi rehabilitację pocovidową

żródło: cowzdrowiu.pl

Coraz więcej placówek medycznych w województwie świętokrzyskim decyduje się na rehabilitację osób, które przeszły Covid-19.

– Obecnie mamy już 13 placówek, które realizują program. Kolejne trzy uzupełniają dokumentację – mówi Marzena Nosek ze świętokrzyskiego oddziału NFZ. Dodaje, że dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy chorowali na COVID-19 znacznie poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową i szybciej będą mogli powrócić do pełnej sprawności, a rehabilitacja pozytywnie wpłynie także na ich kondycję psychiczną. – Może się ona odbywać w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych czy domowych. Taka rehabilitacja w domu dotyczy osób obłożnie chorych, leżących nie mogących, nawet z pomocą osób trzecich, opuścić domu. Pacjent może zgłosić się do wybranej przez siebie placówki na terenie całego kraju. Tu nie ma rejonizacji – tłumaczy Marzena Nosek.
Rehabilitacja, która odbywa się w ambulatorium lub w domu pacjenta jest podzielona na kilka etapów. Pierwszym z nich jest spotkanie ze specjalistą, który ocenia stan zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem programu. – Po zakończeniu programu wyniki te będą później porównywane i posłużą do oceny efektów terapii. Następnie fizjoterapeuta ustala z pacjentem harmonogram indywidualnych wizyt i cały plan zajęć. Udziela także również pacjentowi informacji na temat choroby, jej powikłań. Każdy uczestnik może się także dowiedzieć jak radzić sobie ze skutkami i co robić, by jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Po zakończeniu terapii wykonuje się badania kontrolne, aby sprawdzić efekty leczenia. Taka rehabilitacja może trwać od 2 do 6 tygodni.

W Ostrowcu na razie jedna placówka udziela świadczeń w zakresie rehabilitacji pocovidowej, ale tylko w formie domowej. To Ostrowieckie Centrum Medyczne, które mieści się przy ul. Iłżeckiej 31a.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia