Do Ostrowca wraca ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Zapisy dziś i jutro

Gmina Ostrowiec wraca do realizacji programu profilaktycznego 'Stop nowotworom u dzieci’ i ponownie zaprasza do miasta ambulans Fundacji Ronalda McDonalda.

Dzieciom w wieku od od 9 miesięcy do 6 lat wykonywane będą bezpłatnie badania USG jamy brzusznej w kierunku wykrywania nowotworów ze szczególnym naciskiem na układ moczowy i choroby nerek. Badane będą także węzły chłonne, u chłopców worek mosznowy, a u dziewczynek miednica mniejsza. – W 2017 roku wykryliśmy u jednego chłopca zmianę patologiczną, rok później u drugiej dziewczynki. Te dzieci rozwijają się dziś prawidłowo, żyją pełnią życia. Dla nas jest to satysfakcja i dowód, że warto takie badania organizować – mówi Joanna Pikus, radna z KWW Jarosława Górczyńskiego i jedna z inicjatorek projektu.

Mobilne centrum medyczne Ronalda McDonalda stanie na Runku w najbliższy czwartek, a badania będą prowadzone do piątku. Rejestrować dzieci na badanie można z kolei dziś i jutro. W godzinach 15-17 należy dzwonić na jeden z podanych numerów – 603-843-283 lub 605-064-746. – Bardzo ważne jest, żeby rodzice mieli przygotowany PESEL dziecka – podkreśla druga pomysłodawczyni, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek.

Do skorzystania z możliwości przebadania dzieci zachęca Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. Akcję badań finansuje gmina. Kosztować będzie około 13 tysięcy złotych. – W poprzednich latach ta inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowanie i bardzo liczymy, że w tym roku będzie podobnie – mówi prezydent Górczyński.

/mag/

Ważne wydarzenia