Akcja szczepień zwalnia. Zmarnować może się bardzo dużo dawek preparatu

Osiągnięcie odporności zbiorowej w pandemii koronawirusa może być trudne, bo program szczepień znacząco zwolnił – uważa dr Krzysztof Cudzik, lekarz poradni Cud-Med w Ostrowcu Świętokrzyskim. Problem jest na tyle duży, że w tym miesiącu zmarnować może się tam nawet 500 dawek szczepionek.

– W czerwcu mamy w naszym puncie przynajmniej 500 wolnych dawek, które jeżeli pacjenci się nie zapiszą, mogą ulec zniszczeniu. Uważam, że kluczowe jest teraz, żeby mimo nadchodzącego okresu wakacyjnego i spadku liczby nowych zakażeń, starać się, aby szczepienia przebiegały sprawnie i szybko – mówi dr Cudzik, podkreślając, że tylko szczepienie chroni przed zachorowaniem na Covid-19 i kolejnymi lokdawnami. Z tego samego powodu zachęca do szczepienia dzieci. Od tego tygodnia szczepić można już nawet 12-latków. – Uważam, że dzieci zaszczepione przez okres wakacyjny będą bezpiecznie wrócić do szkoły we wrześniu – zaznacza.
To, że program szczepień zwolnił potwierdza też dr Wiesław Nowak z przychodni Nowy Medyk. – Niestety mamy dużo pacjentów, którzy nie chcą się szczepić – mówi. On także zachęca do szczepienia się i to już teraz, gdy zachorowań jest mało.
Wolne terminy szczepień przeciwko Covid-19 w Ostrowcu są także w Populacyjnym Punkcie Szczepień w CKU.

/mag/

Ważne wydarzenia