Znaczący goście i ważne słowa na Tour de Konstytucja w Ostrowcu

Wczoraj do Ostrowca zawitał Tour-Bus ogólnopolskiego wydarzenia Tour de Konstytucja. Przywiózł zwój Konstytucji RP oraz rzeszę ekspertów, sędziów, prokuratorów, wykładowców prawa, którzy na Rynku opowiadali o jej znaczeniu.

– Konstytucja dziś jest rzeczą, która powinna interesować nas wszystkich i o której przestrzeganie powinniśmy wszyscy zadbać. Jestem przekonany, że wszystkich wrażliwych ludzi porusza to, że Konstytucja Rp jest dziś łamana przez najwyższych przedstawicieli prawa i rządu w Polsce. Świadomi ludzi, którzy się interesują, którzy sprawdzają informacje wiedzą o tym, że politycy kłamią, że nas oszukują i mają nadzieję, że nigdy nie poznamy do końca swoich praw. Nam zależy na tym, żeby ludzi nie różnić, żeby poprzez poznanie Konstytucji pomóc im w podejmowaniu świadomych decyzji – mówi Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pomysłodawca i główny organizator przedsięwzięcia, które zagości w ponad 120 miastach w Polsce.

Zaproszenie do Ostrowca skierowały dziewczyny ze Strajku Kobiet – Ostrowiec Świętokrzyski. – To wszystko, co robimy w Ostrowcu w ramach Strajku Kobiet, oscyluje wokół naszych praw i ich obrony. Tour de Konstytucja wpisuje się w tę naszą działalność – mówi Beata Głazek, jedna z organizatorek wydarzenia w Ostrowcu. – Konstytucja jest szczególnie ważna, bo nasze prawa są teraz łamane. Odmawia się nam korzystania z nich. Nie możemy protestować, nie możemy brać udziału w zgromadzeniach, organizować ich, jesteśmy ścigane – dodaje Elżbieta Mazur, druga z organizatorek.

O znaczeniu konstytucji w codziennym życiu opowiadali ze sceny w Rynku zaproszeni goście. Była między innymi Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. -Niestety mamy teraz do czynienia z podkopywaniem fundamentów i naruszaniu ścian nośnych, czego do tej pory w Polsce nie robiła żadna ekipa rządząca. Ta władza lekceważy głosy krytyki, a nawet uwagi i rekomendacje. Myślę, że gdy uda nam się zwielokrotnić liczbę przyjaciół Konstytucji RP, to grunt, na którym budujemy nasz wspólny budynek będzie bardziej stabilny –  ocenia prezes Przywara, wyjaśniając powody, dla których przyjęła zaproszenie do udziału w wydarzeniu.
Do Ostrowca z Warszawy przyjechała także między innymi sędzia Dorota Loryś-Kosylo. – Dużo mówi się o łamaniu Konstytucji, o tym, że niektóre organy zostały powołane nielegalnie i prawnicy oczywiście wiedzą jak jest, natomiast nie wszyscy są prawnikami i nie dla wszystkich jest to jasne. Dlatego mówienie o Konstytucji, jaki ona ma wpływ na życie każdego człowieka jest bardzo ważne – wyjaśnia sędzia Loryś-Kosylo.

Oprócz wystąpień w Ostrowcu były też zabawy, konkursy dla dzieci i dorosłych, malowanie twarzy, a także koszulek. Każdy mógł porozmawiać ze specjalistami i wziąć do domu Konstytucję i inne publikacje na temat praw i wolności człowieka. – Jestem Polką. Nasi przodkowie walczyli o coś i zostało to zdeptane i to w bardzo brzydki sposób. Dlatego mam ogromny szacunek do młodych ludzi, którzy mają taki zryw i chcą naprawiać wszystko i budować dla naszego wspólnego dobra – mówiła Grażyna Górecka, jedna z uczestniczek Tour de Konstytucja.

/mag/

 

 

 

Ważne wydarzenia