Ruszyła kolejna edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021

Rusza kolejna, trzecia już edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021. Przez cały czerwiec miłośnicy dwóch kółek mogą kręcić kilometry dla swojego miasta. Oprócz Ostrowca Św. udział w niej bierze ponad 50 miast .

– Pomysł na Rowerową Stolicę Polski został przeszczepiony na bazie europejskiej rywalizacji miast, kltóry był organizowany przez włoskie miasto Bologna do 2017 roku. Później ten pomysł dojrzał w polskim mieście Bydgoszcz, które wymyśliło aplikację „Aktywne Miasta” – opowiada Kamil Stelmasik, koordynator akcji w Ostrowcu Św. Dodaje, że z roku na rok przybywa miast, które włączają się do rywalizacji.
– W 2019 roku zajęliśmy 6 miejsce w kraju na ponad 40 miast, zaś w drugiej edycji zajęliśmy 10 miejsce. Teraz zgłosiły się 53 miasta prezydenckie. Z naszego regionu w zabawie uczestniczą Kielce i Skarżysko-Kamienna. Trening, który zakończył się 21 maja uplasował nas na 10 miejscu – mówi i przypomina, że był on był taką formą rozgrzewki i zabawy. Wzięło w nim udział 95 aktywnych użytkowników. – Przejechaliśmy podczas treningu ponad 51 tysięcy kilometrów. Najwięcej kilometrów wykręcili mężczyźni, którzy stanowią prawie 89 proc. ogółu uczestników. Najczęściej na rower wsiadają rowerzyści powyżej 65 roku życia. Dużo aktywnych użytkowników znajduje się także w przedziałach wiekowych 55 – 64 oraz 35 – 54 lata.

Najlepszym rowerzystą w ramach wiosennego treningu okazał się Jan Wesołowski, który przejechał ponad 7 tysięcy kilometrów, zdobywając w ten sposób drugim najlepszy wynik w Polsce. Na miejscu 12 znalazł się Wojciech Piwnik z liczbą 4 tysięcy 418 kilometrów. Trójkę najlepszych cyklistów z Ostrowca zamyka Longin Teresiński, który podczas treningu przejechał ponad 3 tysiące 150 kilometrów znajdując się tym samym na 29 miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Zmagania rowerzystów z całej Polski w ramach trzeciej edycji będą trwały do końca czerwca. Tymczasem już wiadomo, że Ostrowiec będzie uczestniczył w kolejnych dwóch edycjach tej rowerowej zabawy, bo umowa z miastem Bydgoszcz została podpisana na trzy lata obejmując tegoroczną edycję rywalizacji.

Dodam, że 20 czerwca Stowarzyszenie „Ostrower” wspólnie z Gminą Ostrowiec planują zorganizować rajd rowerowy, który pomoże zdobyć jeszcze większą liczbę punktów.

Ważne wydarzenia