Ulica Denkowska z nowym rondem oddana do ruchu

Ulica Denkowska z nowym rondem i łącznikiem z ulicą Furmańską jest już gotowa. Dziś została oddana do ruchu.

-Dziewicze tereny kiedyś, dziś piękny odcinek drogi. W pełni będzie wykorzystany, kiedy w końcówce tego roku odbierzemy drugi odcinek łącznika ulicy Chrzanowskiego i ulicy Furmańskiej. Równolegle przygotowujemy się także od drugiego łącznika od ulicy Kilińskiego, wiec ten układ komunikacyjny w dolnej części miasta w zapleczu handlowo-gospodarczym Ostrowca Świętokrzyskiego zmienia swoje oblicze. Te tereny otworzą się na inwestycje, otworzą się pod nową zabudowę hal i magazynów, nowych miejsc pracy – mówił dziś na konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński.
Wykonawcą inwestycji było Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Jak podkreślał prezes Krzysztof Kowalski, nie była ona łatwa do realizacji, zwłaszcza w dolnej części budowanego łącznika. – Teren był niezwykle trudny. Pierwszy raz spotkaliśmy się z budową na bagnie, bo to tereny bagniste. Trzeba było wymieniać grunt na głębokości ponad metra, po to, żeby to, co wybudowaliśmy mogło służyć przez lata – mówił prezes MPRD.
Inwestycja objęła budowę 600 metrów drogi, w tym 400 metrów łącznika oraz czterowylotowego ronda. Zamontowano oświetlenie ledowe. Wzdłuż nowego łącznika wydzielone zostały pasy zieleni, wysiana jest trawa, ale najciekawiej prezentuje się samo rondo. – Na rondzie muszą być rośliny bardzo wytrzymałe na warunki ekstremalne przy ulicy oraz takie, które nie będą zagrażać bezpieczeństwu. To jest minimalistyczne rondo, ale jednocześnie bardzo dekoracyjne. Posadzone zostały trzy sztuki brzozy pożytecznej odmiany „doorenbos”, wielopniowej, która będzie miała coraz piękniejszą białą korę. Posadziliśmy także liliowiec ogrodowy o pomarańczowo-czerwonych kwiatach. On już w tym roku zakwitnie i będzie coraz bardziej obficiej kwitł od wczesnego lata aż do późnej jesieni – wyjaśnia Milena Gawąd, kierownik referatu zieleni Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na rondzie zastosowano też automatyczne nawadnianie ze sterownikiem, który można obsługiwać aplikacją w telefonie. Będzie włączać się dwa razy w ciągu doby – o 5 rano i 22 wieczorem.
Wartość prac to 3 miliony 300 tysięcy. Miasto na inwestycję pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. To 1 milion 600 tysięcy złotych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia