Szczepionek jest mniej niż obiecywano. Nie brakuje jedynie preparatów Astra Zeneca

Blisko trzysta osób zostało zaszczepionych wczoraj w punkcie szczepień populacyjnych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziś zaszczepionych wszystkimi rodzajami szczepionek będzie podobna liczba mieszkańców powiatu, mimo, że wydajność punktu została obliczona na przynajmniej pięćset dawek dziennie.

– Szczepimy trzysta osób dziennie tylko dlatego, że dostawy szczepionek nie są realizowane zgodnie z zapowiedziami. Te dostawy są większe niż dwa, trzy miesiące temu, ale znacznie odbiegają od tych zaplanowanych – mówi dr Adam Karolik, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala. Tłumaczy, że zamówione preparaty bywają dostarczane z opóźnieniem, przez co – jak wczoraj – niektóre osoby muszą czekać na podanie szczepionki. Ale mówi też, że w przypadku Astry Zeneki jest możliwość przyspieszenia terminu szczepienia i podania go – oczywiście osobie, która ma skierowanie – w punkcie przy ulicy Sandomierskiej. – W przypadku innych szczepionek takich możliwości nie ma i nie ma potrzeby do nas w tej sprawie dzwonić, bo odpowiedź zawsze będzie negatywna. Jeżeli chodzi o preparat Astra Zeneca to jest nawet możliwość zaszczepienia od ręki, w dniu zgłoszenia się do punktu – dodaje doktor Karolik. Zachęca też do szczepień i powtarza, że to jedyny sposób na powstrzymanie pandemii koronawirusa, ale mówi też o wyraźnie słabnącej trzeciej fali, co jest odczuwalne także w szpitalu.
W ostrowieckiej lecznicy obecnie przebywa 30 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, podczas, gdy przed miesiącem hospitalizowanych było ponad 70 osób.

/mag/

Ważne wydarzenia