Kunów chce zawrócić ścieki płynące do Ostrowca do własnej oczyszczalni

źródło zdjęcia: profil FB Lecha Łodeja

Gmina Kunów szykuje się do przejęcia około 90 proc. ścieków, które obecnie płyną z miejscowości Boksycka, Wymysłów i z ul. Wspólnej w Janiku do oczyszczalni w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mają one trafiać do oczyszczalni ścieków w Kunowie.

Jak mówi burmistrz Lech Łodej, w ubiegłym tygodniu samorząd ogłosił przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Boksycce i Rudce co pozwoli na tzw. 'zawrócenie ścieków’.
– Nasze działania trwały dwa lata jeśli chodzi o przygotowania dokumentacyjne. W sumie zostały wykonane trzy projekty budowlane, w związku z czym uzyskaliśmy trzy pozwolenia na budowę, w tym jedno od wojewody świętokrzyskiego na przejście przez teren zamknięty, pod torami PKP – wyjaśnia.
Burmistrz Łodej podkreśla, że taka operacja przyniesienie znaczne oszczędności dla budżetu gminy.
– Jest to około 300 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze za ścieki, które płyną do Ostrowca, trafiają do kasy miasta. Oczywiście ścieki tam są sporo droższe, niż na terenie naszej gminy, dlatego gmina musi rekompensować różnice, żeby mieszkańcy miejscowości, których ścieki płyną do Ostrowca, płacili taką samą stawkę jak reszta gminy – tłumaczy.
Ścieki ze wspomnianych miejscowości popłyną do oczyszczalni w Kunowie w przyszłym roku, choć burmistrz liczy, że uda się szybciej wykonać kanalizację. Koszt jej budowy to ponad pół miliona złotych, co powinno zwrócić się po około dwóch latach od momentu przejęcia ścieków.

/bart/

Ważne wydarzenia