Male zainteresowanie świętokrzyskich placówek w ramach rehabilitacji pocovidowej

żródło: pixabay.com

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla osób po przebytej chorobie COVID-19 i czeka na zgłoszenia placówek, które mogłyby takie leczenie realizować. Do tej pory w Polsce rehabilitacja dla pacjentów z powikłaniami po przebytej infekcji odbywała się w Głuchołazach.

Na zgłoszenia czeka też świętokrzyski oddział. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy NFZ w Kielcach, w naszym województwie do programu zgłosiła się na razie jedna placówka. To szpital w Czarnieckiej Górze. – Martwi nas to, że zainteresowanie jest tak małe, bo to są dodatkowe środki dla każdej placówki. Za każdy dzień leczenia NFZ zapłaci 188 złotych – mówi i dodaje, że dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. – Będą też w ramach tej rehabilitacji prowadzone np. inhalacje. Będzie tlenoterapia, będą treningi marszowe, balneoterapia, kąpiele balneologiczne, kąpiel kwasowo-węglowa, hydroterapia czy fizykoterapia ale także coś co jest ciekawostką – m.in. treningi relaksacyjne – wylicza Beata Szczepanek.

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Podstawą do rehabilitacji jest skierowanie od lekarza rodzinnego, specjalisty lub lekarza przy wypisie ze szpitala, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia