Przedszkolaki z „Brzechwy” pamiętały o Dniu Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to najbardziej znane święto ekologiczne, którego celem jest promowanie ekologicznych postaw w społeczeństwie.

A jak się to się wszystko zaczęło? – W 1969 roku w kalifornijskim mieście Santa Barbara miał miejsce wyciek oleju. Ten widok bardzo poruszył obecnego przy zdarzeniu pana Nelsona. To właśnie on zainicjował powstanie takiego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Podjął współpracę z innymi eko-działaczami, którzy razem zaczęli powolutku promować te działania i wdrażać je w życie. Wybrali dzień 22 kwietnia 1970 roku. W ten pierwszy w historii Dzień Ziemi na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów. Wszystko po to, by protestować przeciwko odpadom, wyciekom, toksynom i niszczeniu planety – mówi Aneta Stachurska, dyrektor przedszkola nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Św. 20 lat później, w 1990 roku zorganizowano pierwsze światowe obchody Dnia Ziemi

Dziś z tej okazji w 19-tce odbył się uroczysty apel z udziałem przedszkolaków. Dzieci powitały wszystkich ekologicznymi okrzykami i złożyły przyrzeczenie małego ekologa. Zaprezentowały również krótki program artystyczny. Okazuje się, że przedszkolaki doskonale wiedzą jak dbać o planetę. – Zakręcamy wodę podczas mycia ząbków, zbieramy baterie, wrzucamy nakrętki do specjalnych pojemników, gasimy światło w pokoju. Segregujemy też śmieci – mówiły 4-latki z 'Brzechwy’.

Jutro w ramach akcji sprzątania ziemi dzieci uporządkują teren osiedla Ogrody w pobliżu swojego przedszkola.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia