6 proc. mieszkańców świętokrzyskiego wzięło udział w spisie

żródło: pixabay.com

Od 1 kwietnia prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Obecnie Polacy mogą spisywać się przez internet, a ci, którzy nie mają do niego dostępu mogą to zrobić w każdym urzędzie gminy lub w Urzędzie Statystycznym w Kielcach, gdzie stworzone zostały specjalne stanowiska.

– Każdy, kto się zgłosi może liczyć na pomoc przeszkolonej osoby – mówi Aneta Królik, rzeczniczka prasowa Urzędu Statystycznego w Kielcach.

W tegorocznym spisie powszechnym w województwie świętokrzyskim powinno wziąć udział milion 230 tysięcy osób. – Do tej pory spisało się 6 proc. mieszkańców. Średnio w kraju jest to 10 proc. to oznacza, że troszkę nam brakuje do tych wartości średnich dla kraju. Liderem w naszym województwie jest miasto Kielce. Tu odsetek spisanych jest na poziomie 9 proc. Jeśli chodzi o powiat ostrowiecki, mamy spisanych 5 proc. mieszkańców. Najlepiej jest w samym Ostrowcu Świętokrzyskim, bo tutaj 5,5 proc – dodaje.

Od 4 maja pracę rozpoczną rachmistrze spisowi, którzy ze względu na sytuację epidemiczną będą przeprowadzać wywiady z mieszkańcami na razie tylko i wyłącznie telefonicznie. – Co ważne, jeśli zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić udziału w spisie. Możemy się jednak umówić na inny termin udziału w badaniu – podkreśla Aneta Królik.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca września. Osoby, które spiszą się samodzielnie przez internet mogą wziąć udział w loterii, w której do wygrania jest samochód osobowy oraz karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 złotych. Aby wziąć udział w losowaniu należy po wypełnionym badaniu potwierdzić chęć udziału w konkursie i zachować wygenerowany podczas spisu 10 – znakowy kod potwierdzający jego dokonanie.

Regulamin loterii dostępny jest na stronie spis.gov.pl

/paw/

Ważne wydarzenia