Nowe dowody osobiste z odciskiem placów i podpisem posiadacza wejdą w życie 2 sierpnia

żródło gov.pl

Za niespełna 4 miesiące – dokładnie 2 sierpnia – wejdą w życie nowe dowody osobiste. Dodana w nich zostanie nowa cecha biometryczna, czyli odciski palców, a także odręczny podpis właściciela. Pojawi się również oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

– Zmiany mają dostosować nasze dokumenty tożsamości do przepisów unijnych – wyjaśnia Beata Duda, naczelniczka wydziału spraw obywatelskich w ostrowieckim urzędzie miasta. – Ta warstwa dodatkowa ma w pewien sposób zabezpieczyć te dokumenty przed fałszowaniem więc i dla bezpieczeństwa te dowody będą miały inną formę – mówi i dodaje, że zarówno odciski palców jak i podpis trzeba będzie wykonać w urzędzie. A to oznacza, że nie będzie już można składać elektronicznych wniosków o wydanie dowodu osobistego. – Na pewno będzie to jakimś utrudnieniem, ponieważ w tej chwili w czasach pandemii mnóstwo wniosków składanych jest elektronicznie i w zasadzie, aby złożyć wniosek o wyrobienie dowodu w urzędzie nie trzeba się pojawiać osobiście. Trzeba pojawić się tylko w momencie, kiedy ten dowód musimy odebrać – tłumaczy naczelniczka wydziału.
Składanie wniosku on-line o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12 roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane. Co ważne, zmiany nie oznaczają konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów. Zachowują one swoją ważność.

Ostrowieccy urzędnicy z wydziału spraw obywatelskich wezmą udział w szkoleniu przygotowującym do obsługi nowych dokumentów. – Zawsze jak wchodzą jakieś nowe przepisy, to warto przećwiczyć jak będzie wyglądała obsługa. Dostaniemy zapewne nowe sprzęty. Zazwyczaj prezydent podejmuje taką decyzję, że w tych programach pilotażowych bierzemy udział. Na początku maja taki program ma być u nas przeprowadzony. Oczywiście dzieje się to w systemie i w dniach wolnych od pracy, tak żeby nie utrudniać interesantom możliwości korzystania z naszych usług – podkreśla Beata Duda.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić ponad półtora miliona Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu, a wyrobić go powinno ponad 358 tysięcy osób, które skończą 18 lat.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia