Rośnie liczba stulatków w województwie świętokrzyskim

żródło: pixabay.com

W minionym roku według statystyk ZUS w województwie świętokrzyskim mieszkało 49 osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie 57 seniorów przekroczyło tę granicę wiekową. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca im dodatkową emeryturę, tzw. świadczenie honorowe. W powiecie ostrowieckim otrzymują je 3 kobiety.

– To specjalne świadczenie honorowe, jakie otrzymują 100-latkowie, przyznawane jest z urzędu. Nie składamy żadnych wniosków, nie wypełniamy żadnych formularzy, te wszystkie formalności Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykonuje z automatu. Wysokość tego świadczenia zmienia się zawsze 1 marca, dlatego, że wypłacane jest ono w tzw. wysokości kwoty bazowej. Obecnie to nawet 4 500 zł – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS.
Wyjaśnia, że świadczenie to przysługuje wszystkim stulatkom bez względu na to, czy otrzymują emeryturę czy rentę ale pod warunkiem, że w ciągu swojego życia chociaż przez krótki czas płacili składki społeczne. Natomiast osoby, które nigdy nie pracowały, a co za tym idzie nie płaciły składek ZUS muszą złożyć wniosek jeśli chcą otrzymać świadczenie honorowe. Ważne, aby dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia, np. akt urodzenia.

Warto dodać, że w województwie świętokrzyskim najwięcej 100-latków jest w powiecie kieleckim i starachowickim – odpowiednio 16 i 15. Większość stanowią kobiety. Osób w wieku powyżej 100 lat pobierających to świadczenie w całej Polsce jest ponad 2 tysiące.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia