Powiat zabiega o fundusze na budowę 14 bezpiecznych przejść dla pieszych

Powiat ostrowiecki złożył wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę 14stu nowoczesnych i bezpiecznych przejść dla pieszych. Miałyby kosztować 2 miliony 200 tysięcy, a dotacje sięgać 80 procent.

– Przejścia dla pieszych mają zostać przede wszystkim dodatkowo oświetlone. Lampy będą zamontowane na specjalnych wysięgnikach, na których również zamontowane zostaną znaki informujące wykonane z użyciem materiałów o podwyższonych parametrach odblaskowości. Zaplanowaliśmy również budowę azylów przy tych przejściach, ramp krawężnikowych, fakturowych oznaczeń nawierzchni dla osób niewidomych – mówi Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.
Takie przejścia dla pieszych miałyby powstać w miejscach niebezpiecznych w Ostrowcu i na terenach gmin Ćmielów, Kunów i Waśniów. Te w Ostrowcu miałyby być wyposażone dodatkowo w zatopione w jezdni światła ledowe i aktywujące je czujniki ruchu. – Pozostałe przejścia dla pieszych w gminach wiejskich nie wymagają aż takiej przebudowy i stosowania tego typu rozwiązań – wyjaśnia naczelnik Mroczek.

Nowe przejścia dla pieszych w Ostrowcu miałyby powstać na Alei Pawła II na wysokości bazy MZK, na ulicy 11 listopada przy centrum handlowym, na Iłżeckiej przy sklepie Top Market, w pobliżu skrzyżowania ulicy Samsonowicza i Rudzkiej oraz na Siennieńskiej przy szkole podstawowej nr 10.
Samorząd złożył też wniosek na wybudowanie 3ech przejść w
Ćmielowie, przy skrzyżowaniach starodroża drogi 755 z ulicą Rynek i Długą i Zamkową. W gminie Kunów są planowane przy urzędzie miasta, przy szkole na ulicy Kolejowej, a także przy szkole w Dołach Biskupich. Bezpieczniej, dzięki budowie nowych przejść miałoby być także przy przy budynku OSP i przy szkole w Mominie w gminie Waśniów.

Naczelnik Mroczek liczy, że wojewoda świętokrzyski pozytywnie rozpatrzy każdy z wniosków. Ogólna pula środków dla województwa na poprawę bezpieczeństwa i budowę przejść dla pieszych jest duża i wynosi 29 milionów złotych. Rozstrzygnięcia powinny zapaść w ciągu 3ech miesięcy, a budowa nastąpić na przełomie 2021 i 2022 roku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia