Sucho w świętokrzyskich lasach

żródło: pixabay.com

Wyższe temperatury, brak opadów oraz wiatr sprawiają, że w lasach jest sucho. W okresie wczesnej wiosny lasy w przeważającej części kraju są zagrożone pożarami.

Poza kilkoma miejscami na zachodzie Polski, gdzie stopień zagrożenia jest niski, to na Lubelszczyźnie i Podlasiu obowiązuje już trzeci – najwyższy – stopień zagrożenia pożarowego. Z kolei w centralnej i we wschodniej Polsce obowiązuje drugi stopień zagrożenia. – W naszym rejonie na terenie nadleśnictwa mamy w tej chwili średnie zagrożenie pożarowe. Dozorujemy tereny leśne, uruchomiliśmy lądowisko polowe w Rudzie Kościelnej. Cały czas utrzymujemy łączność radiową i komórkową pomiędzy służbami terenowymi a nadleśnictwem – informuje Jacek Sobolak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Podkreślając, że w kwietniu w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów – opadłe liście i łodygi czy sucha roślinność dna lasu. Leśnicy apelują o rozwagę. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Synoptycy zapowiadają na dziś opady, więc mamy nadzieję, że przez kolejne dni wilgotność ściółki będzie wyższa – mówi rzecznik Sobolak.

Przypomnijmy, że prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych w kraju, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki, wilgotności względnej powietrza oraz opadów. Pomiary prowadzone są dwa razy dziennie – o 9:00 i 13:00 – w kilku miejscach każdej ze stref.

Do tej pory na terenie nadleśnictwa Ostrowiec mieliśmy tylko jeden pożar pokrywy gleby w Leśnictwie Potoczek w ubiegły weekend.

/paw/

Ważne wydarzenia