WOT w dalszym ciągu pomaga w walce z epidemią koronawirusa

źródło zdjęcia: WOT

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej po przeszkoleniu wspierać będą personel w szpitalach w opiece nad pacjentami, którzy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

– W związku z rosnącą liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, dużym wyzwaniem staje się obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, ponad 20 żołnierzy 10. ŚBOT zakończyło szkolenie, które ma na celu wsparcie  personelu medycznego w codziennej pracy. Nabyli oni umiejętności do wykonywania zadań opiekuńczo – pielęgnacyjnych u pacjentów leżących oraz nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi – mówi kapitan Marcin Kowal, rzecznik prasowy świętokrzyskich terytorialsów.
Dodaje, że żołnierze od ponad roku wspierają placówki medyczne, czy DPS-y. W tej chwili w gotowości do pobierania wymazów jest blisko 100 żołnierzy brygady. Natomiast ponad 120 ukończyło dodatkowo kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
– Pacjentów chorych na COVID-19 stale przybywa, a obciążenie personelu medycznego obowiązkami rośnie. Jeżeli ze wsparciem do placówki wchodzi żołnierz, to reszta medyków musi mieć pewność, że jest on właściwie przeszkolony i przygotowany – podkreśla kapitan Kowal.
Żołnierzy WOT na terenie województwa możemy spotkać w 25 placówkach medycznych, 4 przyszpitalnych punktach wymazowych, 8 stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także w szpitalu tymczasowym w Kielcach.
Warto dodać, że terytorialsi pomagają także policjantom w monitorowaniu przestrzegania kwarantanny.
Obecnie do wsparcia w ramach walki z koronawirusem zaangażowanych jest w regionie ponad 200 żołnierzy WOT.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia