Czy w województwie powstaną punkty szczepień „drive-thru”?

źródło zdjęcia: Pixabay

W ciągu najbliższych dwóch tygodni – jak zapowiada rząd do polski trafić ma nawet około 7 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Przy obecnej liczbie punktów szczepień nie ma szans na to, by sprawnie przeprowadzić masową akcję szczepień.

Do akcji wkroczyły samorządy, które przygotowują masowe punkty szczepień w swoich obiektach i organizują obsługę medyczna niezbędną do ich przeprowadzenia.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówi, że pomóc w szybkim szczepieniu mogłyby punkty, działające w systemie drive-thru.
– Organizacja tego typu punktów znalazła się nawet w wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Kwestią otwartą pozostaje logistyka ich zorganizowania – tłumaczy.
Dotychczas w regionie nie znaleźli się chętni na zorganizowanie tego typu punktów szczepień, ale wojewoda liczy, że w najbliższym czasie to się zmieni.
Ważne, by punkty drive – thru powstały przy placówkach, które szczepienia już wykonują, a to dlatego, by w w zasięgu namiotu było odpowiednie zaplecze do przygotowania szczepionek do podania.
Wojewoda Koniusz tłumaczy, jak taki punkt miałby funkcjonować.
– Mieszkaniec podjeżdża do takiego punktu, albo z gotowym formularzem, albo przechodzi uproszczoną kwalifikację na bramce, gdzie przeprowadzany jest wywiad medyczny i krótkie badanie i potem podjeżdża do kolejnego stanowiska, gdzie jest szczepiony – podkreśla.
Wojewoda dodaje, że ważne, aby obok namiotu znalazł się plac, na którym na pół godziny po szczepieniu można stanąć i zaobserwować, czy nie występują ewentualne odczyny poszczepienne.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki czeka na podmioty chętne, by zorganizować punkty drive-thru.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia