Wielkanoc w cieniu pandemii koronawirusa

Drugi rok z rzędu Święta Zmartwychwstania Pańskiego będą się odbywać w cieniu pandemii koronawirusa. W kościołach pomijane będą niektóre obrzędy, a wiernych i proboszczów obowiązywać mają wprowadzone przez rząd ograniczenia i nakazy.

Zalecenia na Wielki Tydzień dla duchownych w diecezji sandomierskiej wydał także biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. – Każdego proboszcza obowiązują zasady, które podaje rząd i sanepid. Na drzwiach każdej świątyni powinna być wywieszona informacja na temat liczby osób, które mogą przebywać w środku. Czy proboszczowie będą liczyć wiernych, to już zależy od nich samych. My zachęcamy do tego – mówi ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej. Podkreśla, że wierni są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa i zachowywania przynajmniej półtorametrowej odległości od innych. Przypomina, że wciąż wiernych obowiązuje dyspensa. – Z racji na ograniczoną liczbę osób, które będą mogły uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego, zezwala się w tym roku także na celebrację w kościołach rektoralnych, filialnych oraz w kaplicach zakonnych. Oczywiście przypominamy też, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Zachęcamy duszpasterzy, żeby organizować transmisję celebracji parafialnych – zaznacza rzecznik diecezji.
Transmisje dla wiernych organizuje sandomierska Bazylika Katedralna. W Wielki Czwartek transmitowane stamtąd będą msze krzyżma świętego i Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek transmisję Drogi Krzyżowej organizuje Sanktuarium Świętego Krzyża, a liturgię Męki Pańskiej znów pokaże na swojej stronie internetowej bazylika sandomierska. W Wielką Sobotę za pośrednictwem internetu będzie można uczestniczyć w Wigilii Paschalnej oraz w niedzielę w mszy Zmartwychwstania.
– Nie ma też obowiązku uczestniczenia w obrzędzie święcenia pokarmów. Sami wierni mogą odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów w swoim domu przed śniadaniem wielkanocnym – – przypomina ks. Grzegorz Słodkowski. Woda święcona będzie błogosławiona w czasie mszy świętej Wigilii Paschalnej i wierni będą mogli zabrać ją do domu.
Zgodnie z zaleceniami biskupa sam obrzęd święcenia pokarmów powinny być zorganizowany na zewnątrz świątyni i możliwie często, by unikać ryzyka gromadzenia się w jednym miejscu i czasie zbyt dużej liczby osób.

/mag/

Ważne wydarzenia