Jutro próbne egzaminy ósmoklasisty

Pod koniec maja uczniowie klas ósmych będą pisać egzamin na koniec szkoły podstawowej, który otworzyć lub zamknąć może im drogę do wybranej szkoły średniej. Jutro w większości szkół podstawowych rozpoczną się egzaminy próbne przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

– Jest to o tyle istotny egzamin, że dzieci będą mogły zobaczyć i pokonać wszystkie procedury, które obowiązują na egzaminie właściwym. Ponieważ jest to egzamin organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, więc arkusz, który dzieciak dostaną będzie identyczny, jak ten w maju – mówi Aleksandra Nowak, dyrektor szkoły podstawowej w Chmielowie. Wyjaśnia, że jutro uczniowie, tak jak w maju, będą mieli 120 minut na język polski, w czwartek 100 minut na matematykę i w piątek 90 minut na napisanie testu z języka obcego nowożytnego. Każdy z egzaminów rozpocznie się o 9 rano.
– Tegoroczne egzaminy dla uczniów i nauczycieli są szczególnie ważne – podkreśla Marta Dobrowolska- Wesołowska, dyrektor szkoły nr 5 na osiedlu Ogrody w Ostrowcu. – Uczniowie pracują w systemie zdalnym od początku listopada, końcówka ubiegłego roku także odbywała się w systemie zdalnym i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w takiej formie, zbliżonej lub wręcz identycznej, jak w maju, jest dla uczniów absolutnie bezcenna. Pokaże co uczniowie potrafią i gdzie jeszcze mają do wykonania pracę. Obawiamy się, że takich miejsc, gdzie będzie trzeba jeszcze popracować będzie dużo, zwłaszcza z matematyki, która zawsze kulała. W moim odczuciu, w odczuciu nauczycieli i uczniów, z którymi przecież rozmawiamy, te egzaminy są bardzo ważne – dodaje.Wyniki próby będą szczegółowo analizowane podczas konsultacji w szkołach. Te są organizowane z języka polskiego, matematyki i języka obcego w szkołach od grudnia i będą kontynuowane. – Każdy uczeń potrzebuje wsparcia, każdy uczeń potrzebuje bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Kiedy w ubiegłym roku wprowadziliśmy przed egzaminem ósmoklasisty takie bardzo intensywne konsultacje, a wtedy też praca odbywała się zdalnie, to one naprawdę przyniosły bardzo dobre efekty – zaznacza dyrektor Dobrowolska-Wesołowska.
Dodajmy, że niektóre placówki pierwszy test sprawdzający poziom przygotowania do egzaminu ósmoklasisty przeprowadziły już wcześniej. Z tego powodu do jutrzejszego próbnego egzaminy z CKE nie będą podchodzić wszyscy. Pisać go nie będą na przykład uczniowie szkoły nr 1 w Ostrowcu, bo wcześniej pisali testy z innym wydawnictwem.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia