Tour de Konstytucja z Ostrowcem na mapie

Przez 69 dni, od 27 marca do 4 czerwca po Polsce w oznakowanym 'Tour – BUSie’ podróżować będzie zwój Konstytucji RP. Do Ostrowca przyjedzie w kwietniu.

To ogólnopolskie wydarzenie kierowane do lokalnych społeczności, w które włączają się aktywiści z grup formalnych i nieformalnych i to oni we własnych miastach przygotowują spotkania i debaty poświęcone znaczeniu zasadniczej ustawy i prawom obywatelskim. Na trasie 'Tour – BUSa’, za sprawą aktywistek ze Strajku Kobiet, znalazł się Ostrowiec Świętokrzyski. – jesteśmy na wstępnym etapie rozmów, ale wiemy już, że będziemy mięli przyjemność skorzystać z wiedzy prawników, bo takie osoby zadeklarowały swój udział w tym wydarzeniu. Będą omawiane różne aspekty konstytucji, będzie mowa o naszych prawach, o wolnościach obywatelskich. Takim głównym punktem tego przedsięwzięcia będzie jednak odczyt preambuły i to będzie taki piękny, podniosły moment – mówi Beata Głazek ze Strajku Kobiet – Ostrowiec Świętokrzyski.
Podkreśla, że to wydarzenie, tak jak prawa obywatelskie są dla nich bardzo ważne. – Żyjemy w takich czasach, że często działając zgodnie z prawem spotykamy się z represjami. Jesteśmy ciągane po policji, po sądach, chociaż nie przekraczamy granic prawa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pielęgnować tę świętość, jaką jest konstytucja. mamy zresztą kryzys konstytucyjny, który wiąże się nie tylko z zakazywaniem protestów, z represjami i w ogóle ze Strajkiem Kobiet, ale z całym sądownictwem w Polsce, z tym co dzieje się od 2015 roku w Polsce i dlatego warto i trzeba o tym mówić – podkreśla Beata Głazek.
'Tour – BUS’ ze zwojem Konstytucji przyjedzie do Ostrowca 9 kwietnia, czyli już po Świętach Wielkanocnych. Szczegóły wydarzenia są przygotowywane, a cały projekt organizuje Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, w tym między innymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet, stowarzyszenia sędziowskie, adwokackie i prokuratorskie, które zabierają głos w sprawie trwającego kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Patronat sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W Ostrowcu patronat mediany nad wydarzeniem objęło Radio Ostrowiec.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia