Rośnie liczba pacjentów chorych na COVID-19 w ostrowieckim szpitalu

Trzecia fala koronawirusa nabiera rozpędu także w powiecie ostrowieckim. Adam Karolik, zastępca dyrektora do spraw medycznych ostrowieckiego szpitala mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że widać to po rosnącej liczbie pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w lecznicy.

– Pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem mamy 26, a 14 czeka na wynik testu. To nadal nie jest jeszcze tyle co w listopadzie, ale niestety idziemy w tym kierunku. 8 pacjentów przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii i oddycha za pomocą respiratora. Nigdy tylu pacjentów na raz pod respiratorami nie mieliśmy – tłumaczył Adam Karolik.
W związku z tym, że przybywa pacjentów wymagających podłączenia do respiratora dyrekcja podjęła decyzję o uruchomieniu dodatkowych pięciu łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii.
– Niepokoi nas liczba osób stosunkowo młodych pod respiratorem. Na pewno da się zauważyć, że takich pacjentów jest więcej niż podczas poprzednich dwóch fal koronawirusa – podkreślił dyrektor Karolik, ale nie mógł przekazać szczegółowych informacji na ten temat.
Podczas konferencji dowiedzieliśmy się także, że jutro powinny pojawić się nowe rekomendacje Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach dotyczące liczby łóżek covidowych w szpitalu. Nie wiadomo jeszcze, ile łącznie takich łóżek zostanie w lecznicy utworzonych. Adam Karolik powiedział też, że zdecydowanie lepsza niż podczas ostatnich fal koronawirusa jest sytuacja kadrowa szpitala.
– 33 pielęgniarki są nieobecne z powodu choroby, a z innego personelu 12 osób. Przypomnę, że jesienią zeszłego roku były momenty, gdy z pracy wyłączonych było 130 pielęgniarek – podkreślał.
Zdaniem dyrektora Karolika wpływ na taką sytuację ma fakt, że duża część personelu już przeszła zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz to, że duża część personelu już się zaszczepiła.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia