Ostrowczanki walczą z ubóstwem menstruacyjnym

W łazience Galerii Ostrowiec zawisła dziś skrzynka z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet. Ogólnopolska 'Akcja menstruacja’ w Ostrowcu przybrała nazwę 'Kobiety – kobietom’, a w inicjatywę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej włączyły się Lokalne Centrum Wolontariatu i Fundacja Aktywnych Mam.

– Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation wynika, że 19 procent kobiet dotkniętych jest ubóstwem menstruacyjnym. To znaczy, że nie mogą sobie pozwolić na zakup środków higieny takich jak podpaski czy tampony – mówi Katarzyna Kozińska z MOPS w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Pomagając innym kobietom robimy też coś dla siebie i wierzymy, że kobiety, myśląc o innych kobietach będą dbały o to, żeby uzupełnić czasem tę skrzynkę – dodaje Magdalena Wójtowicz z Centrum Wolontariatu.

Dziewczyny zapowiadają też kolejne przedsięwzięcia w ramach inicjatywy „Kobiety – kobietom”. – Same mamy córki i wiemy, że dziewczynki nadal się wstydzą tematu menstruacji i chcemy realizować w tym team’ie szereg wydarzeń na terenie miasta – mówi Paulina Kopeć z Fundacji Aktywnych Mam. Zdradza, że prowadzą rozmowy z władzami miasta i powiatu, by bezpłatne artykuły higieniczne dla dziewcząt były dostępne we wszystkich szkołach, bo menstruacja to dla młodych temat tabu, a nawet powód do wyśmiewania miesiączkujących dziewcząt. – Zdarza się, że dziewczynki nie chodzą do szkoły, bo albo nie mają tych środków higienicznych, albo się wstydzą tego, że mają miesiączkę – wyjaśnia Anna Frejlich z fundacji, zapowiadając, że inicjatywie tej towarzyszyć mają także lekcje na temat dojrzewania, w tym także menstruacji.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia