Do sanatorium z negatywnym wynikiem testu lub po przyjęciu dwóch dawek szczepionki

żródło: pixabay.com

Po ponad czterech miesiącach przerwy sanatoria wznawiają swoją działalność. Pierwsze wyjazdy kuracjuszy rozpoczną się 11 marca.

– Pacjenci, którzy czekają na leczenie w uzdrowisku,mogą je rozpocząć na podstawie potwierdzonego przez nas skierowania – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ i informuje jakie warunki trzeba spełnić po otrzymaniu skierowania, by pobyt w sanatorium był możliwy.
– Pierwszy krok jaki pacjent powinien zrobić to skontaktować się telefonicznie z sanatorium, do którego ma wyjechać. Musi w tym uzdrowisku zostawić kontakt do siebie, ponieważ ostateczną decyzję o tym czy pacjent będzie zakwalifikowany na leczenie podejmuje właśnie uzdrowisko. Kolejnym warunkiem jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku Covid-19, ale ten test musi być wykonany nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem leczenia – mówi rzecznik wojewódzkiego NFZ i podkreśla, aby osoby, które już otrzymały skierowania pilnowały terminu wykonania testu na 4 dni przed wyjazdem, a nie jak pierwotnie informowano 6 dni. Zaznacza także, że osoby, które przyjęły obie dawki szczepionki przeciw Covid-19 nie muszą się już poddawać testowi na obecność koronawirusa.

Dodam, że za wykonanie testu, który musi być wykonany we wskazanych punktach drive-thru zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacja o terminie i miejscu jego wykonania zostanie wysłana SMS-em do kuracjusza, przez system eKolejka. A wynik testu zostanie bezpośrednio wysłany do uzdrowiska i to właśnie sanatorium poinformuje telefonicznie kuracjusza o rozpoczęciu leczenia.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia